Gdzie wyrzucamy spalone żarówki? Polki i Polacy często popełniają błąd

Oprac.: Justyna Nachman

Żarówki to ten element wyposażenia domu i samochodu, który zużywa się stosunkowo szybko. Aby wspomóc naszą planetę poprzez powtórne wykorzystanie materiałów, z których zostały wykonane, należy poddać je recyklingowi. Jednak okazuje się, że nie wszystkie żarówki traktujemy w ten sam sposób. Gdzie wyrzucać poszczególne rodzaje żarówek? Niestety badania wskazują, że ok. 1/3 Polek i Polaków nie segreguje elektrośmieci. Wyjaśniamy jak to zrobić.

Nie wszystkie zużyte żarówki wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane
Nie wszystkie zużyte żarówki wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszanepixabay.com

Gdzie wyrzucamy zwykłe żarówki?

Zwykłe żarówki są obecnie rzadko spotykane, ponieważ zużywają zdecydowanie więcej energii niż np. energooszczędne źródła światła LED. Natomiast obecnie wciąż są używane w sprzętach AGD, np. piekarnikach czy okapach. Co ciekawe, znajdziemy je również w lampkach solnych. Tradycyjne żarówki oddają dużą ilość ciepła, dzięki czemu nagrzewają ścianki lampy. Za sprawą wysokiej temperatury sól emituje ze swojej powierzchni jony ujemne, przyczyniając się tym samym do zachowania równowagi cząsteczek w powietrzu oraz poprawy samopoczucia i koncentracji.

Niestety to źródło światła nie nadaje się do recyklingu. Zwykłe żarówki po spaleniu lub stłuczeniu najlepiej oddać do punktu selektywnego zbierania odpadów lub wyrzucić do odpadów zmieszanych.

Ważne, aby zwykłych żarówek nie wyrzucać ani do szkła, ani do tworzyw. Łączą one w sobie elementy szklane i metalowe, przez co nie możemy ich zaliczyć do typowych odpadów szklanych (zielony kosz), ani metalowych czy tych, z tworzyw sztucznych (żółty kosz).

Tradycyjne żarówki najlepiej oddać do PSZOK-u. Gdy nie mamy takiej możliwości, wyrzucamy je do odpadów zmieszanych123RF/PICSEL

Gdzie wyrzucić żarówki LED?

Żarówki LED składają się z niewielkich diod, które są niezwykle energooszczędne i zapewniają ogromną różnorodność, jeżeli chodzi o barwę i natężenie emitowanego światła. Oprócz diod takie oświetlenie składa się również z układu zasilającego, do którego zaliczamy przetwornicę, kondensator oraz prostownik.

Za sprawą specyficznej budowy, żarówki LED oddajemy do punktu odbioru odpadów. Można je także zanieść do sklepu z elektroniką - te często posiadają specjalne pojemniki do zbiórki żarówek. Warto podkreślić, że żarówek LED, w przeciwieństwie do tradycyjnych, nie możemy ich wyrzucić do odpadów zmieszanych.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku popularnych taśm oraz wymiany samych źródeł z lamp tego typu. Wszystkiego rodzaju taśmy LED równieżoddajemy do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Należy je usunąć spod osłony lampy oraz postępować tak samo, jak przy elektrośmieciach (inaczej ZSEE, tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny).

Gdzie wyrzucić żarówki energooszczędne?

Jedna energooszczędna żarówka zawiera około trzech miligramów rtęci. Z tego powodu nie należy ich wyrzucać do odpadów zmieszanych. Zużyte żarówki energooszczędne musimy oddać do punktu odbioru odpadów. Ten rodzaj oświetlenia możemy również wrzucić do specjalnych pojemników, znajdujących się niekiedy w sklepach z oświetleniem lub sprzętem elektronicznym.

Gdzie wyrzucać żarówki? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Za wyrzucenie żarówek do złego pojemnika grozi wysoka karaSanteri ViinamäkiWikimedia Commons

W przypadku rozbicia się żarówki energooszczędnej trzeba zachować szczególną ostrożność z uwagi na szkodliwą rtęć. Przed przystąpieniem do sprzątania należy wyłączyć ogrzewanie i klimatyzację w danym pomieszczeniu oraz przewietrzyć je przez minimum 15 min. Oczywiście opuszczamy pomieszczenie na czas wietrzenia.

Następnie w grubych gumowych rękawicach przy pomocy sztywnego elementu, np. kartonu, zbieramy odłamki żarówki najlepiej do szklanego pojemnika, a podłogę ścieramy przy pomocy wilgotnego ręcznika papierowego. Szczelnie zamknięty pojemnik z kawałkami żarówki energooszczędnej w całości oddajemy do ww. punktu odbioru elektrośmieci.

Gdzie wyrzucać żarówki halogenowe?

Żarówki halogenowe swoją budową bardzo przypominają tradycyjne żarówki. To źródło światła jest stosowane głównie w oświetleniu technicznym oraz w światłach samochodowych. Żarówki halogenowe wyrzucamy do odpadów zmieszanych. Niestety, podobnie do zwykłych żarówek, halogeny nie nadają się do tradycyjnego recyklingu, ponieważ łączą w sobie szklane i metalowe elementy.

Żarówki halogenowe nie zawierają żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji. Jednak przed wrzuceniem do worka na śmieci, warto zabezpieczyć je przed ewentualnym stłuczeniem, np. zawinąć w szmatkę lub grubą warstwę papieru.

Mandat za nieodpowiednią segregację żarówek

Podsumujmy: żarówki tradycyjne oraz halogenowe można wyrzucać do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Warto jednak je zabezpieczyć, aby szkło nie stanowiło niebezpieczeństwa np. dla pracowników zajmujących się odbiorem i sortowaniem odpadów.

Żarówek LED i energooszczędnych nie wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane ani pojemnika niebieskiego czy żółtego. Jest to niezgodne z przepisami dotyczącymi segregacji śmieci. Trzeba je oddać do tzw. PSZOK-u.

Za wyrzucenie do nieodpowiedniego pojemnika na odpady świetlówek bądź żarówek innych niż tradycyjne grozi wysoka kara. Najniższe mandaty zaczynają się od 500 zł, ale mogą one wynieść nawet 5 tys. zł. Wysokość kar regulują przepisy o niewłaściwym gospodarowaniu odpadami.

Warto pamiętać, że wszystkie żarówki możemy oddawać w sklepach zajmujących się sprzedażą sprzętu elektronicznego. Markety RTV i AGD zazwyczaj posiadają specjalne pojemniki, gdzie możemy pozbyć się takich odpadów.

Problematyczne śmieciPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas