Gdzie wyrzucać kartony po mleku i sokach? Wie to tylko 58 proc. Polaków

Z najnowszych badań wynika, że aż 97 proc. ankietowanych w Polsce wie, jak segregować odpady opakowaniowe. To o 5 p.p. więcej niż w 2023 r. Widoczny jest również wzrost wiedzy na temat tego, że kartony do płynnej żywności podlegają recyklingowi – w tym roku takiej odpowiedzi udzieliło 70 proc. badanych. Niestety nadal zaledwie 58 proc. ankietowanych wie, do jakiego pojemnika wyrzucać kartony po mleku, sokach i napojach roślinnych.

Gdzie wyrzucać kartony po mleku i sokach? Wie to 58 proc. Polaków
Gdzie wyrzucać kartony po mleku i sokach? Wie to 58 proc. Polaków123RF/PICSEL

97 proc. badanych twierdzi, że przestrzega zasad segregacji opakowań w Polsce. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton.

Prawie wszyscy Polacy segregują opakowania

"To kolejny rok z rzędu, gdy widzimy wzrost" - podkreślają przedstawiciele organizacji. W 2023 r. 92 proc. ankietowanych twierdziło, że segreguje odpady opakowaniowe.

Zużyte opakowania częściej segregują osoby w wieku 40-59 lat (99 proc.), z wykształceniem średnim (99 proc.) oraz mieszkańcy woj. lubuskiego i opolskiego (w obu wynik to 100 proc.). Najgorzej w badaniu wypadli mieszkańcy woj. podlaskiego (93 proc. deklaruje, że segreguje) oraz osoby poniżej 39 r. życia (94 proc.).

Gdzie wyrzucać kartony po mleku? Wie to 58 proc. osób

Gdzie powinniśmy wyrzucać kartony po mleku, sokach lub napojach roślinnych? Zawsze do żółtego pojemnika, przeznaczonego na metale, tworzywa sztuczne i odpady wielomateriałowe.

Tegoroczne badanie niestety nie pokazuje poprawy świadomości Polek i Polaków pod tym kątem. Wręcz przeciwnie - w 2024 r. odpowiednią wiedzę w tym zakresie wykazało 58 proc. badanych, o jeden punkt procentowy mniej niż w 2023 r.

Właściwa segregacja kartonów po mleku wciąż jest dla wielu osób zagadką123RF/PICSEL

Właściwej odpowiedzi najczęściej udzielały osoby w wieku 40-59 lat (66 proc.), te z wykształceniem wyższym (66 proc.) oraz mieszkańcy województwa wielkopolskiego (68 proc.).

Niestety wzrosła też liczba osób, które wybierają do segregacji kartonów po płynnej żywności niewłaściwy, niebieski pojemnik, przeznaczony tylko na papier. To 20 proc. ankietowanych, wynik wyższy o 3 punkty procentowe od tego z 2023 r.

Co powstaje z recyklingu kartonów po mleku i sokach?

Warto przypomnieć, że kartony po mleku, sokach, mleku roślinnym i innych napojach składają się zazwyczaj z trzech materiałów: tektury (ok. 75 proc.), polietylenu (ok. 20 proc.) i cienkiej folii aluminiowej (ok. 5 proc.). To właśnie z tego powodu należy wyrzucać je do pojemnika na tworzywa sztuczne.

Obecnie stosowane technologie recyklingu pozwalają odzyskać z kartonów po płynnej żywności przede wszystkim tekturę. Z wytwarzanego w ten sposób papieru robi się m.in. ręczniki papierowe czy tekturę falistą.

Opracowywane są też sposoby na recykling również polietylenu z kartonów po mleku i sokach. Z kolei firma TetraPak, jeden z największych producentów tego typu opakowań, testuje kartony bez zawartości aluminium.

"Wydarzenia": Polacy wciąż mają problemy z segregacją śmieciPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas