Symbole na opakowaniach ułatwiają segregację śmieci. Wiesz, co oznaczają?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
W ustaleniu tego, co może, a co nie może trafić do danej frakcji odpadów, pomagają umieszczane na opakowaniach symbole. Dzięki ich znajomości zadbasz o prawidłową segregację nieczystości i zwiększysz recykling materiałów. Sprawdź, co oznaczają znaki umieszczane na opakowaniach.
Jak ważna jest znajomość znaków na opakowaniach?
Symbole są obecne na opakowaniach produktów, które kupujesz i używasz na co dzień, ale większość osób nie zwraca na nie wystarczającej uwagi. Znaki dotyczące rozpoznawania typu odpadów to jedne z najbardziej znanych na świecie znaków ułatwiających i zachęcających do segregacji śmieci. Ich użycie służy wskazaniu właściwego przeznaczenia, jakie powinno nadać się materiałowi. Dzięki symbolom można rozpoznać skład materiału i ustalić to, czy nadaje się on do recyklingu.
Znaki umieszczane na opakowaniach pomagają w utylizacji odpadów w sposób przyjazny dla środowiska i segregowaniu ich w specjalnych pojemnikach. Dlatego warto z uwagą patrzeć na oznaczenia umieszczane na pudełkach.
Co oznaczają poszczególne symbole na opakowaniach?
Specjalne znaki na opakowaniach mogą występować samodzielnie, w grupach lub z opisem materiału, np. stali, szkła, aluminium, PET, PCV i innych. Symbole oznaczające materiały przeznaczone do recyklingu znajdują się wyłącznie na opakowaniach nadających się do tego. Zobacz kilka przykładów symboli najczęściej umieszczanych na opakowaniach.
Dbaj o czystość
Symbol ludzika wrzucającego śmieci do kosza to podstawowe oznaczenie umieszczane na opakowaniach. Oznacza on, że opakowania należy wyrzucać do pojemnika na odpady i nigdzie poza tym.
Symbol recyklingu, wstęga Möbiusa
Przedstawiony jest w postaci trzech skierowanych ku sobie strzałek, uosabiających ideę nieskończoności, koncepcję bardzo bliską idei recyklingu. Ten znak oznacza, że produkt lub materiał nadają się do recyklingu.
Zielony punkt
Wbrew pozorom symbol kropki z zieloną strzałką nie oznacza, że opakowanie nadaje się do recyklingu. Informuje o tym, że producent wniósł wkład finansowy do krajowego systemu selektywnej zbiórki, odzysku i recyklingu zużytych opakowań.
Opakowanie wielokrotnego użytku
Znak dwóch przeciwstawnie ułożonych strzałek stosowany tylko w Polsce oznacza, że opakowanie może zostać ponownie wykorzystane do tego samego celu. Używa się go np. na szklanych butelkach, które podlegają zwrotowi.
Opakowanie biodegradowalne
Symbol zaplecionej wstęgi z listkami oznacza, że opakowanie, w które zapakowany jest produkt, ulega biodegradacji i można je kompostować.
Opakowanie z aluminium
Znak reprezentowany przez okrąg ze strzałkami skierowanymi do wewnątrz i umieszczonym w środku napisem "alu", wskazuje, że jest to aluminium, które nadaje się do recyklingu. Takie opakowanie musi więc trafić do żółtego worka lub pojemnika na plastik i metale.
Zakaz wyrzucania do kosza
Symbol przekreślonego kosza na śmieci oznacza, że opakowania lub produktu nie można wrzucić do pojemnika wraz z innymi odpadami. Zazwyczaj taki znak znajduje się na sprzętach elektronicznych, urządzeniach AGD i RTV, które powinny trafić do punktu odbioru elektrośmieci.
Znaki na opakowaniach z plastiku
W przypadku plastiku kwestia oznaczeń idzie dalej. Na każdym opakowaniu symbolowi trójkąta złożonego z trzech strzałek towarzyszy numer oraz skrót literowy, który pomaga zidentyfikować rodzaj plastiku użytego do produkcji.
- Numer 1 - PET - politereftalan etylenu. Występuje w takich produktach jak butelki po napojach i wodzie, olejki, plastikowe opakowania do płukania jamy ustnej i inne.
- Numer 2 - HDPE - polietylen o dużej gęstości. Jest to plastik powszechnie stosowany w opakowaniach jogurtów, soków, butelek na mleko, środkach czystości i opakowaniach lodów.
- Numer 3 - PVC - polichlorek winylu. Wykorzystywany do opakowań artykułów higieny osobistej, butelek po lekarstwach lub zabawek.
- Numer 4 - LDPE - polietylen o małej gęstości. Ten rodzaj plastiku można znaleźć m.in. w plastikowych torebkach z supermarketów.
- Numer 5 - PP - polipropylen. Wykorzystuje się go do produkcji opakowań do żywności np. ketchupu, jogurtu i margaryny, produktów chemicznych i leków.
- Numer 6 - PS - polistyren. Stosowany w jednorazowych styropianowych naczyniach, tackach, doniczkach i opakowaniach na jajka.
- Numer 7 - inne. Wszystkie pozostałe tworzywa sztuczne, których nie wykorzystuje się do produkcji opakowań na żywność.
Zwracaj większą uwagę na znaczenie symboli umieszczanych na opakowaniach, by zawsze wyrzucać je we właściwe miejsce.