Termity
Czwartek, 18 stycznia 2024 (16:22)
Aktualizacja Czwartek, 25 kwietnia 2024 (11:21)
Termity (Isoptera) to rząd owadów społecznych z podgromady uskrzydlonych. Przystosowaniem termitów do odżywiania się drewnem są występujące w układzie pokarmowym, rozkładające celulozę, pierwotniaki.

Termity - najważniejsze informacje
-
Rząd:
termity
-
Gromada:
owady
-
Typ:
stawonogi
-
Królestwo:
zwierzęta
Termity występują w południowej części Europy, Ameryce, Afryce, Azji i Australii. Najchętniej bytują na terenach o tropikalnym klimacie. Nie występują w Polsce. Do termitów zalicza się przeszło 2000 gatunków owadów.
Gdzie żyją termity?
Termity żyją w społecznościach klasowych. Wyróżnia się:
- kastę reprodukcyjną – należy do nich król i królowa,
- kastę robotniczą,
- kastę żołnierską.
Co ciekawe, osobniki należące do kasty robotniczej mogą zmienić formę płciową. Do ich głównych zadań należy budowa termitiery, zdobywanie pożywienia i dbanie o larwy. Robotnice dożywają do 4 lat. Natomiast kasta żołnierska jest odpowiedzialna za ochronę siedliska. Królowa może dożyć nawet do 50 lat.
Termity budują kolonie, czyli termitiery. Natomiast są to owady mobilne, a same larwy także są przenoszone w różne miejsca, w celu ich ochrony. Termity lubią budować gniazda w ziemi, w korzeniach drzew czy w budynkach. Lubią wysoką wilgotność. Te owady głównie żywią się miękkim drewnem, natomiast w okresach głodu nie pogardzą także twardym. Żerują także na wszelkich innych produktach zawierających celulozę, czyli tekturze czy nawet bibule.
Termity lubią ciepło i wilgoć, nie potrzebują światła w swoich siedliskach. Owady chore i niezdolne do pracy są pożerane przez inne osobniki.
Jak wyglądają termity?
Termity mają niewielkie rozmiary, dorosłe osobniki osiągają do 15 mm długości. Ich anatomię można podzielić na głowę, tułów i odwłok. Mają silną żuchwę, która pozwala na drążenie tuneli w drewnie i żucie twardego materiału roślinnego. Rozwój oczu termitów jest uzależniony od przynależności kastowej. Robotnice i żołnierze mają ten narząd zredukowany. U króla i królowej oczy są dobrze rozwinięte. Termity słyszą poprzez narządy słuchu umiejscowione na czułkach.
Osobniki płciowe rozmnażają się poprzez kopulacje, a następnie samica składa jaja. Po ich wykluciu się larwami zajmują się rodzice zamiennie. Pełen rozwój larwy do osobnika dorosłego trwa około 13 miesięcy.
Termity - Wiadomości
-
Wytworzyły maski i perfumy. Muchy udają termity, żeby wniknąć do gniazda
Sobota, 15 lutego (14:29)Oszuści istnieją nie tylko wśród ludzi. Larwy muchy plujki potrafią przebierać się za termity, by oszukać te owady. Na dodatek pachną dokładnie jak one. Wszystko po to, aby bezpiecznie... -
Odkryto najstarsze zamieszkałe kopce termitów. Mają ponad 30 tys. lat
Czwartek, 4 lipca 2024 (15:06)W Republice Południowej Afryki odkryto kopce termitów, które nieprzerwanie od 34 tysięcy lat zamieszkują suchy region kraju. -
Kosmici? Nie, termity. Zagadka tajemniczych kręgów sawanny rozwiązana
Niedziela, 30 lipca 2023 (17:11)"Magiczne kręgi" - okrągłe, kilkumetrowe obszary pozbawione roślin otoczone wyjątkowo bujną roślinnością od lat stanowiły zagadkę dla naukowców. Dziwne formacje są powszechne na... -
Globalne ocieplenie sprzyja termitom. Zmiany klimatu działają na ich korzyść
Wtorek, 27 września 2022 (08:23)Jak się okazuje, globalne ocieplenie ma swoich zwolenników, którymi są termity, a przynajmniej z pewnością by nimi były, gdyby potrafiły logicznie myśleć. Z najnowszego badania wynika, że... -
Termity podbijają świat. Owady potrafią pokonać ocean
Poniedziałek, 13 czerwca 2022 (18:29)Termity rozprzestrzeniają się po całym świecie, przemierzając oceany na tratwach z dryfującego drewna. Analiza DNA termitów pokazuje, że owady przekraczały oceany co najmniej 40 razy w... -
Termity mogą pomóc w przemienianiu słomy w biopaliwa
Piątek, 30 lipca 2021 (17:50)Bakterie znajdujące się we wnętrznościach jednego z ich gatunków potrafią rozkładać pszenną słomę, w przydatne substancje, m.in. biopaliwa.