Kura
Kura domowa (Gallus gallus domesticus), jest nie tylko jednym z najczęściej hodowanych zwierząt na świecie, ale także ważnym źródłem białka dla ludzkości (mięso, jaja).
Kura - najważniejsze informacje
Kury — występowanie i środowisko
Kury są jednymi z najpopularniejszych ptaków hodowlanych nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Nie występują w naturalnym środowisku, gdyż hodowla tego gatunku jest ściśle związana z działalnością człowieka. Kury są hodowane jako źródło mięsa i jaj, najczęściej na obszarach wiejskich.
Prawidłowe warunki środowiskowe kurom zapewnia człowiek, który dba o regularne dostarczanie wody i właściwego pożywienia. Ptaki te są głównie hodowane w kurnikach, które powinny być dobrze wentylowane. W celach hodowlanych wykorzystuje się także klatki lub tereny ogrodzone siatką, na których ptaki mają największą swobodę.
Kury — tryb życia i zachowanie
Kury domowe są ptakami, które preferują stadne życie. Niektóre osobniki z grupy dominują nad innymi, ustalając w ten sposób hierarchię. Dzięki temu w hodowli panuje porządek, a gdy tylko dojdzie do jego zakłócenia, np. podczas pobierania pokarmu, hierarchia ustalana jest na nowo.
Kury żywią się głównie ziarnami, owadami, owocami i warzywami. Zwierzęta te komunikują się ze sobą, wydając ponad 20 różnych odgłosów. Dla przykładu koguty głośno pieją w celu ostrzeżenia stada przed niebezpieczeństwem.
Kury preferują spędzanie czasu w bezpiecznych dla siebie miejscach, również na gałęziach, gdzie czują się mniej zagrożone. Ma to szczególne znaczenie nocą, gdyż te ptaki słabo widzą po zmroku, przez co są bardziej podatne na ataki drapieżników.
Ptaki te wykazują zdolności opiekuńcze, dlatego wzorowo opiekują się pisklętami po wykluciu z jaj. Ponadto uczą je podstawowych umiejętności.
Kury — anatomia
Kury to jedne z nielicznych ptaków, które ze względu na specyficzną budowę piór nie potrafią latać. Mogą jedynie lekko podfruwać. Z tego względu zalicza się je do grupy nielotów. Oto kilka kolejnych charakterystycznych cech anatomicznych tego gatunku.
- Niewielka masa ciała, która nie przekracza w większości przypadków 2 kg.
- Drobna głowa z rozwiniętymi przydatkami, dzięki którym można z łatwością rozpoznać płeć na wczesnym poziomie.
- Uzyskiwanie pełnej dojrzałości płciowej po ukończeniu 40. tygodnia życia,
- Łapy wyposażone w mocne pazury, które umożliwiają im grzebanie w ziemi w poszukiwaniu jedzenia,
- Trzy palce w łapach skierowane są przodu, a jeden do tyłu. To pozwala utrzymać równowagę,
- Lekki szkielet składający się z pneumatycznych kości.
- Giętkie kręgi szyjne, które umożliwiają kurom obracanie głowy o 180 stopni oraz ruch w pionie i poziomie.
Kura w ciągu roku może znieść średnio nieco ponad 200 jaj. W okresie nośności ptak jest w stanie produkować jedno jajo średnio raz na dobę, co jest prawdziwym fenomenem w świecie zwierząt. Kury nie niosą jedynie w okresie pierzenia, czyli gdy tracą pióra, a na ich miejscu odrastają nowe.
Ochrona i zagrożenia dla kur
Ochrona kur jest istotna zarówno dla utrzymania zdrowego stada, jak i dla produkcji dobrej jakości żywności pochodzącej od tych ptaków. Głównie polega na zapewnieniu odpowiednich warunków hodowlanych, zagwarantowaniu dostępu do świeżej wody i pożywienia. Kury poddawane są także regularnym szczepieniom, które mają na celu ochronę przed poważnymi chorobami.
Choć kury nie żyją w naturalnym środowisku, to w hodowli mogą być narażone na różne zagrożenia. Przede wszystkim stanowią łatwy cel dla drapieżników, do których należą kuny, lisy czy ptaki drapieżne.
Oczywiście dużym niebezpieczeństwem dla tego gatunku są choroby, w szczególności ptasia grypa.
Ciekawostki o kurach
- Kury mają dzikich przodków.
- Kury mają doskonałą pamięć, dzięki czemu są w stanie rozpoznawać się nawet po długiej rozłące.
- Każde kurze gdaknięcie sygnalizuje coś innego – w ten sposób ptaki okazują swoje emocje.
- Najstarsza kura dożyła aż 16 lat.
- Kwoka porozumiewa się z pisklęciem jeszcze zanim wykluje się z jajka.
- Koguty wykonują taniec godowy, aby zwrócić na siebie uwagę w stadzie.
- Kurze serce bije nawet do 360 uderzeń na minutę.
- Kury są mądre i potrafią rozwiązywać proste zadania, a nawet miewają sny.
- Kurzy dziób jest wrażliwy na ból.