O czym gdacze kura? Badacze sprawdzają ich emocje za pomocą AI
Oprac.: Katarzyna Nowak
Co "mówią" i czują kury? Japońscy badacze postanowili dowiedzieć się nieco więcej o języku kur i wykorzystali do tego celu technologię sztucznej inteligencji.
Nowe badania Japończyków miało na celu poznanie języka emocjonalnego kur. Badacze, aby się tego dowiedzieć, bazowali na modelach matematycznych - sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (machine learning). Naukowcy twierdzą, że dzięki nim opracowali system służący do interpretacji stanów emocjonalnych kur.
Emocje kur
Zrozumienie odgłosów kur było możliwe dzięki technologii Deep Emotional Analysis Learning, czyli nauki i analizy emocji. Dzięki temu podejściu naukowcy mogli na podstawie dźwięków rozpoznać główne stany emocjonalne zwierząt takie jak strach, podniecenie, niepokój, głód, czy złość. Do analiz emocji kur zostali zaproszeni też behawioryści oraz weterynarze.
W badaniu wykorzystano kilkadziesiąt odgłosów różnych kur nagranych w rozmaitych warunkach. Miało to na celu rozróżnienie różnych stanów oraz sprawdzenie czy AI prawidłowo rozróżnia i interpretuje dane emocje. Okazało się, że technologie AI i uczenia maszynowego są wysoce precyzyjne.
Badania mogą przynieść rewolucyjne efekty w rozumieniu języka zwierząt, ale trzeba traktować je z niewielkim dystansem, ponieważ na zachowanie kur może wpływać wiele innych czynników: dana rasa, warunki środowiskowe i inne.
Lepsze życie dla kur
Badacze dodają, że kury, podobnie jak wiele innych zwierząt, porozumiewają się za pomocą mowy ciała, a tego języka sztuczna inteligencja na razie nie została nauczona.
Po co naukowcy przeprowadzili to badania? Jak się okazuje, autorzy zrobili to w szczytnym celu. Główny autor badania Adrian Cheok, cytowany przez "The New York Post" powiedział, że poznanie języka kur pomoże stworzyć dla nich lepszy świat.