Królik
Królik europejski (Oryctolagus cuniculus) to ssak z rodziny zającowatych. Jest stosunkowo mały. Ma miękkie, gęste futro o barwie od szarej do brązowej z jaśniejszym brzuchem. Młode króliki są często ciemniejsze. Cechą charakterystyczną królików są uszy. Są długie, ale krótsze niż u zająców. Tylne nogi królików są silnie umięśnione, co pozwala im na szybkie bieganie i skakanie.
Królik - najważniejsze informacje
Królik europejski występuje obecnie w zachodniej, środkowej oraz wschodniej Europie. Spotyka się go również na wyspach śródziemnomorskich oraz makaronezyjskich, a także na stepach w Ukrainie oraz w Rosji.
Królik europejski żyje w Australii, Nowej Zelandii, na wielu wyspach Oceanu Spokojnego, a także tych położonych u wybrzeży Południowej Afryki i w Namibii. W Ameryce Południowej występuje w Chile, Argentynie i na Falklandach.
Gdzie żyją króliki w naturze?
Królik europejski najlepiej czuje się na obszarach, na których występują gleby piaszczyste. Można go spotkać na łąkach, brzegach lasów oraz w sadach.
Jest to zwierzę roślinożerne, które spożywa głównie rośliny zielone, a także korzenie i bulwy, gałązki drzew i krzewów oraz trawy. Królik europejski kopie w ziemi nory, składające są z jednej dużej komory gniazdowej.
Prowadzą do niej liczne chodniki, które mają przede wszystkim zmylić drapieżniki i utrudnić im dostanie się do wnętrza.
Udomowioną wersją królika europejskiego jest odmiana domowa. Hoduje się ją głównie dla futra, skór oraz mięsa. Wymaga zapewniania odpowiednich warunków, a przede wszystkim zaadaptowania pomieszczeń, aby osobniki mogły się prawidłowo rozwijać.
Jak wygląda królik?
Długość ciała królika europejskiego bez ogona to średnio 36-38 cm. Masa ciała wynosi od 1,5 do 3 kg. Ogon o długości 65-70 mm jest od góry czarny, a od spodu biały.
Grzbiet królika europejskiego ma kolor brązowoszary, stalowoszary lub żółtoszary. Z kolei jego spód ma barwę białoszarą lub popielatą. Takie ubarwienie ma pomóc wtopić się w otoczenie i tym samym uniknąć naturalnych wrogów.
Młode przychodzą na świat po 28-33 dniach ciąży i są całkowicie ślepe. Oczy otwierają w 10 dobie życia. Królik europejski osiąga dojrzałość po około 4-5 miesiącach i dożywa średnio 10 lat.
Ze względu na wygląd bardzo często bywa mylony ze swoim kuzynem, czyli z zającem szarakiem. Jest jednak bardziej krępy. Można go odróżnić także po wyglądzie uszu. U królika europejskiego są one krótsze i mają brązowe końce, które u szaraka są czarne.
Czy króliki są pod ochroną?
Mimo że królik europejski występuje dość licznie na całym świecie, to nie jest całkowicie bezpieczny. Największym zagrożeniem są dla niego choroby. W latach 50. pojawienie się wirusa króliczego krwotocznego zapalenia (RHD) spowodowało znaczny spadek liczebności populacji tego gatunku. Wiele osobników wypracowało system obrony, który skutecznie radzi sobie z tą chorobą, jednak nadal jest ona zagrożeniem.
Królik europejski jest także podatny na zakażenie roztoczami z rodzaju Cheyletiella, które powodują poważne problemy skórne u tych zwierząt.
W krajach, w których to zwierzę jest gatunkiem inwazyjnym, wdraża się działania mające na celu kontrolowanie liczebności populacji. Niekiedy przynoszą one katastrofalne skutki, tak jak to miało miejsce w Australii, gdzie sztucznie wprowadzona wirusowa choroba myksomatoza zabiła ponad 90% wszystkich królików europejskich na tym kontynencie.
Obecnie jednak gatunek ten ponownie się odradza, gdyż system odpornościowy tych zwierząt coraz lepiej radzi sobie z wirusem.
Zęby królika rosną całe jego życie. Ciekawostki
- Królik europejski to gatunek, który żyje na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy.
- Jego oczy są tak usytuowane, że pole widzenia ma prawie 360 stopni.
- Królik europejski może spać z otwartymi oczami, co pozwala mu lepiej kontrolować to, co dzieje się wokół niego oraz szybko zareagować na potencjalne zagrożenie.
- Zęby królików europejskich rosną przez całe życie. Tempo wzrostu to około 2-3 mm na tydzień, a najszybciej na długości przybierają siekacze. Zwierzęta te systematycznie ścierają korony zębowe, np. gryząc gałązki.
- Królik europejski bardzo szybko się rozmnaża. Samica w ciągu roku jest w stanie wydać na świat nawet 60 małych.