Karp
Karp to słodkowodna ryba hodowana praktycznie na całym świecie. Mówi się o jej obecności w ponad 60 krajach na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. Występuje w wodach słodkich (z maksymalnym zasoleniem na poziomie 5%), w tym w jeziorach, rzekach, stawach, starorzeczach, odnogach i rozlewiskach. Gatunek preferuje płytkie zbiorniki stojące, nawet miejsca z niską zawartością tlenu (0,3-0,5 mg / litr), gdyż jest niewymagający. Ponadto może on przetrwać w wodach, w których jest przesycenie tlenem. Karpie lubią muliste stawy o gęstej roślinności, w której można się ukryć.
Karp - najważniejsze informacje
Karpie — tryb życia i zachowanie
Karpie są wszystkożerne, dlatego też żywią się owadami i ich larwami, mięczakami, skorupiakami, zooplanktonem, a także fragmentami roślin.
Samce dojrzewają rok wcześniej niż samice.
Te drugie osiągają dojrzałość płciową po skończeniu 2. lub 3. roku życia, w zależności od osobnika. Tarło następuje z początkiem lata. Najczęściej dochodzi do niego w zarośniętej i płytkiej wodzie. Ikra jest składana na powierzchni roślin znajdujących się w wodzie, a do wylęgu dochodzi najczęściej po 5 dniach.
Karpie największą aktywność wykazują nocą, nad ranem i późnym popołudniem. Podczas upalnych dni starają się ukryć w głębszej i chłodniejszej wodzie.
Karpie — anatomia
Dorosłe osobniki średnio osiągają 30-50 cm długości oraz masę około 1,5 kg.
- Otwór gębowy karpia ma dwie pary wąsików – krótszą i dłuższą.
- Głowa jest stosunkowo duża w porównaniu do ciała.
- Charakterystyczną cechą tej ryby są płetwy. Grzbietowa jest bardzo długa, a pozostałe znacznie krótsze. Co ciekawe, te w kolorze niebieskoszarym są nieparzyste a w czerwonym – parzyste.
- Oczy ryby osadzone po boku głowy są dość duże.
- Karp domowy ma wyraźnie zarysowany grzbiet.
- Ciało ryby jest bocznie spłaszczone i nieco wydłużone, a w przekroju poprzecznym praktycznie okrągłe.
- Karpie mają charakterystyczny zapach, za który odpowiadają wydzielane przez skórę substancje i znajdujący się na niej śluz.
- Występuje kilka różnych odmian karpia: sazan, królewski, lustrzeń, bezłuski, koi, pełnołuski czy zatorski.
- Karpie są w stanie przyjmować pozycję pionową bez większego trudu ze względu na ustawienie pęcherz pławnego, składającego się z przedniej i tylnej części. Są one połączone kanalikiem.
- Ciało karpia jest pokryte łuskami cykloidalnymi.
- Grzbiet karpia może być ciemny, szarozielony lub zielonobrązowy, boki jaśniejsze zwykle ze złotym połyskiem, a brzuch kremowobiały lub żółtawy.
Ochrona i zagrożenia dla karpi
Karpie są rozmnażane w hodowlach, dlatego nie są objęte okresem ochronnym w Polsce. W środowisku naturalnym czyha na nie wiele zagrożeń, dlatego przyjęto limit dziennego połowu na maksymalnie trzy sztuki na wędkarza. Dużymi problemami są:
- zanieczyszczenia wód, które mogą szkodzić karpiom,
- nadmierne połowy, zarówno w celach handlowych, jak i rekreacyjnych, które mogą prowadzić do zmniejszenia populacji w środowisku naturalnym,
- degradacje siedlisk, w tym zmiany związane z regulacją rzek,
- choroby, na które podatne są karpie żyjące w środowisku naturalnym, jak i hodowlach.
Ciekawostki o karpiach
- Karpie mają świetną pamięć.
- Trudno złowić te ryby, gdyż są silne i unikają przynęt.
- Karpie w ciekawy sposób zdobywają pokarm – najpierw wciągają muł, aby móc go wypluć. W ten sposób łatwiej im znaleźć pożywienie znajdujące się na dnie.
- Ryby udają martwe, gdy dostrzegą na terenie dużą konkurencję, dzięki czemu są w stanie łatwiej pozbyć się intruzów.
- Gatunek ten potrafi odczuwać ból i strach.
- W 2016 roku uznano przenoszenie karpia w foliowej siatce jako formę znęcania się nad zwierzętami, co zostało potwierdzone wyrokiem Sądu Najwyższego.
- Karp to pierwsza ryba udomowiona przez człowieka.
- Największe osobniki mogą osiągać nawet 110 cm długości oraz 50 kg wagi.
- Karpie dożywają nawet 20 lat.
- W Australii i USA karpie zostały wpisane na listę szkodników.
- Karp jest jednym z głównych dań wigilijnych i to nie tylko w Polsce, ale również w Czechach, na Węgrzech i na Słowacji.
- Znany przesąd mówi, że warto schować do portfela łuski z karpia wigilijnego w ostatnim dniu roku, aby przez cały kolejny rok mieć pieniędzy pod dostatkiem.