Największy karp na świecie. Ryba gigant waży 51 kilogramów

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Aktualizacja

Karp, król polskich wigilii, od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Czy wiesz, że w 2018 roku złowiono na Węgrzech prawdziwego rekordzistę wśród karpi? Ważył ponad 51 kilogramów! To pokazuje, jakie niesamowite okazy mogą kryć się w naszych wodach. Okazuje się, że i w Polsce można spotkać karpie o imponujących rozmiarach. Ostatni rekord został pobity w październiku 2024 roku. Karpiowy rekord Polski wynosi obecnie 39,6 kg.

Michel Schoenmakers złowił karpia-giganta w 2018 roku w wodach Euro-Aqua na Węgrzech.
Michel Schoenmakers złowił karpia-giganta w 2018 roku w wodach Euro-Aqua na Węgrzech.Facebook

Karp na wigilijnym stole

Na terenie Polski o karpiu słychać już było w XII wieku, dzięki zakonowi Cystersów. W XIII wieku zakładano już hodowle tego gatunku, a stawy pojawiały się w dużej ilości. W pewnym momencie hodowla karpia dorównywała wynikami nawet uprawie zbóż. Była to zatem ryba popularna w polskiej kuchni jeszcze w średniowieczu.

Choć dziś karp wydaje się naturalnym i tradycyjnym wyborem na wigilijny stół, nie zawsze tak było! Ten zwyczaj utrwalił się bowiem po II wojnie światowej. Na popularność karpia wpłynęła także sytuacja ekonomiczna na świecie. 

W powojennej zawierusze nie napawała ona optymizmem, a wiele towarów było po prostu niedostępnych w handlu. Karp okazał się wtedy rybą łatwo dostępną i tanią w hodowli. W 1947 roku dało się zatem słyszeć zewsząd propagandowe hasło "Karp na każdym wigilijnym stole w Polsce". I choć niektórzy rezygnują już z nieco "mułowatego" przysmaku w Wigilię, wciąż nie schodzi on z większości bożonarodzeniowych list zakupowych. Zgodnie z tradycją karp symbolizuje odrodzenie oraz płodność.

Karp i jego kumple po łusce. Wielki quiz o rybach przed Wigilią

Największy karp na świecie

Karp stał się sławną rybą nie tylko ze względu na świąteczną tradycję. W 2018 roku padł swoisty rekord w połowie tej ryby. Karpia-giganta złapał bowiem Michel Schoenmakers. Ten okaz pływał w wodach łowiska Euro-Aqua na terenie Węgier. Ryba ważyła dokładnie 51,20 kg, a jej długość wynosiła 112,64 cm. Warto dodać, że samiec karpia może przeciętnie ważyć ok. 30 kg. Co ciekawe, niestandardowy karp węgierski okazał się być pierwszą rybą tego gatunku złowioną przez Schoenmakersa. Po dokładnych oględzinach i wspólnym zdjęciu - największy karp na świecie odzyskał wolność.

Euro-Aqua to miejsce o tyle wyjątkowe, że wcześniej złapano tu karpia niewiele lżejszego - ten złowiony przez Czecha okaz ważył 49 kg.

Największy karp złowiony w Polsce

Blisko 40 kg, a dokładnie 39,6 kg, to z kolei karpiowy rekord Polski. Może się nim pochwalić Karol Chojecki.

Karp został złowiony 24 października w Jeziorze Miłoszewskim, które słynie z potężnych ryb.

Gigant ważył prawie 2 kg więcej niż dotychczasowy rekord Krzysztofa Lewandowskiego, który w czerwcu 2023 roku złowił karpia o wadze 37,77 kg.

Największy karp Koi

Karp karpiowy nierówny - to ryba słodkowodna, która na świecie występuje w wielu odmianach, zarówno dzikich, jak i hodowlanych. W tej ostatniej grupie wymienia się najczęściej karpie:

  • królewskiego,
  • pełnołuskiego,
  • bezłuskiego,
  • koi,
  • zatorskiego.

Jak widać, o złapanie okazu z prawdziwego zdarzenia nie jest tak trudno - wystarczy wiedzieć, gdzie szukać i mieć trochę szczęścia. Ci, którzy chcieliby pobić dotychczasowe rekordy, powinni próbować swoich sił głównie w okolic głębszych rzek, rozlewisk czy starorzeczy. Dorodnego karpia można złowić również w stawie czy jeziorze.

A co ze środkami wabiącymi? Na karpia najlepiej działają ponoć niedogotowana kukurydza lub ziemniaki. W odpowiednią przynętę można zaopatrzyć się także w sklepie wędkarskim. Z kolei zanęta, czyli pokarm uformowany w niewielkie kulki, powinna składać się z bułki tartej, słonecznika czy mąki kukurydzianej lub, bardziej na słodko, z biszkoptów, herbatników i cynamonu. Na co łowili karpiowi rekordziści? Niech pozostanie to ich tajemnicą.

Naturalnie, bez kleju i gwoździ. Po materiał idzie do lasuELIAS HUUHTANEN / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas