Węże nie dają żyć pisklętom. Znany amerykański ptak zagrożony

Błękitny ptak z Florydy ma coraz większe problemy z lęgiem, a jeśli pisklęta przyjdą na świat, to częściej padają ofiarą gadów. Ornitolodzy nie mają wątpliwości, że winne są temu zmiany klimatu.

Modrowronka zaroślowa z Florydy jest niezwykle ceniona przez ornitologów
Modrowronka zaroślowa z Florydy jest niezwykle ceniona przez ornitologów123RF/PICSEL

Zmiany klimatyczne zagrażają nietuzinkowemu ptakowi z Florydy. Modrowronka zaroślowa występuje bowiem endemicznie na Florydzie (w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych).

Okazuje się, że na i tak nieliczną populację tego narażonego na wyginięcie ptaka, oprócz utraty siedlisk w wyniku przekształcania krajobrazu, destrukcyjny wpływ mają także coraz cieplejsze zimy spowodowane zmianami klimatycznymi. Niepokojące wnioski płyną z badania opublikowanego w czasopiśmie Ornithological Advances.

Liczebność populacji szacuje się na 2500 do maksymalnie 10 tys. dorosłych osobników, trend oceniany jest jako spadkowy123RF/PICSEL

Rodzi się znacznie mniej piskląt

Naukowcy z instytutów badawczych na Florydzie (Archbold Biological Station i Cornell Lab of Ornithology) przeanalizowali dane ornitologiczne na temat reprodukcji ptaka z rodziny krukowatych zbierane przez niemal 40 lat. Okres, który wzięto pod uwagę nie był przypadkowy - od 1981 r. do 2018 r. wzrosły średnie zimowe temperatury, które z kolei wpłynęły na większą aktywność węży.

Według ekspertów z Florydy węże korzystają na cieplejszej aurze i są znacznie bardziej aktywne. Gady te są największym zagrożeniem dla piskląt - dodaje Sahas Barve z Archbold Biological Station.

Problem jest jeszcze bardziej skomplikowany niż się wydaje. Pomimo tego że w wyniku utraty lęgu modrowronki zaroślowe reagują wzmożoną budową gniazd i reprodukcją, to w końcu nadejdzie moment, w którym ptaki zrezygnują z lęgów - uważają ornitolodzy. Taka reakcja jest spowodowana naturalnym mechanizmem - chęcią przetrwania dorosłych osobników w zdrowiu. Każdy lęg wymaga dużego wkładu energetycznego.

W efekcie endemiczne ptaki Florydy nie rodzą więcej młodych, nawet jeśli większa liczba założonych gniazd mogłaby na to wskazywać.

Każdy lęg wymaga dużego wkładu energetycznego123RF/PICSEL

Niepewna przyszłość ptaków

Wyniki badań ornitologów wskazują, że zmiany klimatyczne mogą zniweczyć skuteczność działań na rzecz ochrony tego zagrożonego wyginięciem gatunku. Modrowronka zaroślowa widnieje na liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody jako narażona na wymarcie.

Według specjalistów wiele czynników zewnętrznych można kontrolować, ale globalne ocieplenie i jego skutki są niemal nie do zatrzymania. Rosną obawy o to czy za 10 lub 20 lat sytuacja endemicznego gatunku nie zostanie przesądzona.

Te granatowoniebieskie ptaki są niezwykle cenione przez ornitologów i amatorów ptasich obserwacji. Mają piękne i wyraźne ubarwienie, są aktywne i głośne. Żywią się owocami, żołędziami, owadami i małymi kręgowcami, więc pełnią role regulujące w przyrodzie. Modrowronki rozsiewają ponadto nasiona. Ptaki łączą się w pary na całe życie.

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas