Usłyszał syczenie w łazience. W toalecie było 70 węży
Właściciel domu w Maharajganj na północy Indii usłyszał w pewnym momencie dziwne syczenie. Myślał, że to coś w kanalizacji, więc sprawdził. W łazience odkrył najpierw jednego, a potem całe rojowisko węży. Nad tym niecodziennym zdarzeniem pochylili się naukowcy. Ich zdaniem to zwiastuje zmiany przyrodnicze.

Owszem, mamy na świecie węże żyjące czy zimujące grupowo. Nawet nasze żmije zygzakowate niekiedy zbijają się w większe skupiska i to bywa, że z innymi gatunkami jak zaskrońce.
Północnoamerykańskie pończoszniki tworzą wielkie skupiska, które nie tylko zimują, ale wręcz zamarzają na zimę wspólnie. One także niekiedy łączą się w odpoczywające grupy z innymi wężami jak mokasyny czy grzechotniki.
Nie tak dawno informowaliśmy w Zielonej Interii o kłębowisku jadowitych mulg odkrytych przez właściciela domu na przedmieściach Sydney w Australii. Służby naliczyły tam aż 102 gady! Słowem sytuacje, w których napotyka się wiele, niekiedy rojowisko odpoczywających wspólnie czy zimujących węży nie jest czymś unikalnym. Mimo tego znalezisko w Indiach budzi refleksje naukowców.
Kłębowisko węży w łazience. Czego tu szukały?
Doszło do niego w Maharajganj na północy kraju, blisko granicy z Nepalem. Właściciel domu usłyszał zagadkowe syczenie w łazience. Najpierw pod zbiornikiem na wodę odkrył jednego węża, potem całe ich dziesiątki. Kolejne gady przenikały do jego domu przez nieszczelną podłogę i ściany.
Szybko został poinformowany o tej sytuacji miejscowy departament leśny. Wyspecjalizowane służby usunęły węże, z których część próbowała uciec do zbiornika z wodą, inne pełzały po ścianach. Wyglądało to niesamowicie, a akcja trwała kilka godzin. Udało się wyłapać wszystkie zwierzęta, było ich 70. Indyjskie służby nie podały, do jakiego gatunku należały gady.
Teraz herpetologowie analizują sytuację, a pomóc mogą chociażby pomiary temperatur. Wygląda na to, że węże znalazły się w łazience nie bez powodu. Szukały wody i ochłody, bowiem temperatury w tej części Indii szybko rosną i to do ekstremalnych wartości.
Gady są zwierzętami ciepłolubnymi i zmiennocieplnymi, potrzebują ciepła i słońca, ale to jeszcze nie znaczy, że nie szkodzą im upały. Może się okazać, że sytuacje, gdy uciekają przed skwarem do takich pomieszczeń w ludzkich budynkach będą częstsze.
Zdaniem wielu naukowców zmiana klimatu i globalne ocieplenie w pierwszej kolejności uderzają właśnie w zwierzęta zmiennocieplne, do których węże się zaliczają.
W Indiach żyje około 300 gatunków węży (dla porównania: w Polsce jest ich pięć). Tylko ok. 20 to gatunki jadowite.