Wypuścili na wolność 40 niebieskich węży. Mogą mieć prawie trzy metry
Ponad 40 węży indygo wypuszczono w USA. Należą do gatunku Drymarchon couperi, typowego dla wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Gady zamieszkają w rezerwacie Apalachicola Bluffs and Ravines Preserve na północy Florydy. To próba przywrócenia tego wielkiego węża przyrodzie.

Apalachicola Bluffs and Ravines Preserve to rezerwat mieszczący się niedaleko miasta Bristol koło Tallahassee na północy Florydy, blisko granicy z Alabamą. Tu kończą się prastare góry Appalachy i tutaj kończy się zasięg węża indygo.
Węże indygo wypuszczone na Florydzie
To grupa gadów z rodzaju Drymarchon, które żyją na rozległych obszarach Ameryki od Stanów Zjednoczonych aż po Argentynę. Akurat ten jeden gatunek, Drymarchon couperi,jest typowy dla wschodniej części USA.
To endemit, na dodatek uchodzi z jednego z najdłuższych węży, jakie można spotkać w Ameryce Północnej. Najbardziej dorodne okazy dorastają do 2,8 metra, to więcej niż nasze rodzime węże Eskulapa - największe w Polsce.
Razem z wężami indygo należą zresztą do tej samej rodziny połozowatych - niejadowitych gadów o niekiedy sporych rozmiarach. I sporej sile, dodajmy, która w połączeniu z wielką żarłocznością czyni z Drymarchon couperi groźnego zabójcę.
Gatunek poluje na każdego niedużego kręgowca, który wpadnie mu w szczęki - na gryzonie, inne drobne ssaki, ptaki, płazy, jaszczurki, a także gady, w tym inne węże. Indygo jest groźnym przeciwnikiem nawet niedużych grzechotników. Nie jest mu też obcy kanibalizm.

O żarłoczności tego węża krążą legendy. Ofiary chwyta mocnymi szczękami i pożera żywcem. To może przerażać, ale czyni też gada ważnym w przyrodzie regulatorem liczebności innych drobnych zwierząt. Bardzo potrzebnym.
Duże węże wracają do Stanów Zjednoczonych
Na wielu obszarach wschodnich Stanów Zjednoczonych jednak wyginął i wypuszczenie na wolność ponad 40 zwierząt ma pomóc im wrócić do florydzkiego środowiska naturalnego.
To 22 samice i 20 samców wyklutych w hodowli. Dołączą do ok. 20 gadów wypuszczanych systematycznie od 2019 r. do zeszłego roku. Jesienią 2023 r. udało się znaleźć pierwsze młode indygo urodzone już na wolności.
To znaczy, że wąż wraca do ekosystemu, z którego zniknął, a w którym był tak ważnym elementem. Inna rzecz, że na reintrodukcję gada został wybrany specjalny teren, pełen wydm i porośnięty sosnami. To miejsce dla niego idealne.
Pierwotny zasięg tego gatunku obejmuje całą Florydę oraz przyległe tereny stanów Georgia i Alabama.