Wyskakiwały z wody jak opętane, były ich tysiące. Niesamowite nagranie
Oprac.: Katarzyna Nowak
Kilka tysięcy delfinów pojawiło się naraz w Kalifornii. Przyrodnicy są zachwyceni, bo mieli okazję podejrzeć niezwykły zwyczaj tych ssaków z bliska. Do tej pory nie udało się jednoznacznie potwierdzić, dlaczego zwierzęta tak się zachowują.
Wyskakujące z wody delfiny kojarzą nam się ze specjalnymi pokazowymi akwariami, w których tkwią w odizolowane od naturalnego środowiska i są uczone konkretnych zachowań ku uciesze publiczności. Jednak widok tak dużej liczby ssaków morskich skaczących po otwartych wodach to rzadkość i niezwykła gratka.
Dzikożyjące delfiny, choć występują w morzach powszechnie, to nadal zadziwiają naukowców. Nadal nie wiadomo, dlaczego te zwierzęta co jakiś czas urządzają widowiskowe "wyścigi", podczas których setki, a nawet tysiące delfinów wyskakuje z wody, równocześnie pędząc przed siebie. Jest kilka teorii na ten temat.
"Panika delfinów". Tysiące zwierząt naraz
Ok. 5 tys. delfinów zaobserwowano niedawno przy Dana Point w Kalifornii. To miejsce słynące zresztą z podglądania tych zwierząt - w 2019 r. Dana Point okrzyknięto światową stolicą obserwacji ssaków morskich (delfinów i wielorybów). Południowa Kalifornia szczyci się największym zagęszczeniem delfinów na świecie.
Na filmie opublikowanym 26 grudnia przez Storyful widać liczące tysiące zwierząt stado, które dosłownie przejęło ocean.
Zjawisko to jest nazywane potocznie "paniką delfinów". Widok zapiera dech w piersiach - setki, a czasem nawet tysiące tych niesamowitych ssaków wyskakuje z wody, zanurza się i znów wyskakuje, osiągając spektakularne prędkości.
"Nie jesteśmy pewni, dlaczego delfiny to robią" - komentują "panikę delfinów" pracownicy Dave's Dolphin & Whale Watching Safari, które organizuje rejsy dla wielbicieli podglądania życia w oceanie.
Dlaczego delfiny się "ścigają"?
Nie wiadomo dokładnie, dlaczego delfiny urządzają takie wyścigi w stadach. Z pewnością jednak w takiej wielkiej grupie łatwiej przetrwać, choćby ze względu na szybką i efektywną komunikację.
Ale wyjaśnień delfinich wyskoków jest kilka. Po pierwsze kiedy delfin pędzi, dzięki takiemu dynamicznemu wyskokowi może szybciej i efektywniej napełnić płuca powietrzem. Nie musi się wcale zatrzymywać. Poza tym mniejszy opór nad wodą wpływa na oszczędność energii.
Być może w masowym pędzie delfiny uciekają przed innymi mieszkańcami oceanu, w tym przed drapieżnikami.
Wiadomo też, że zwierzęta chętnie polują ponad taflą wody, bo pod wodą opór jest dużo większy, a plusk po wpadnięciu z powrotem do oceanu może ogłuszyć i zdezorientować potencjalne ofiary - to również jedna z hipotez, która może wyjaśnić, dlaczego delfiny wyskakują tysiące razy z wody i pędzą przed siebie.
Przyrodnicy uważają, że wyskakiwanie z wody może być też związane z higieną, np. oczyszczaniem skóry z pasożytów lub z pokazem sił i sprawności.
Inteligentne delfiny mogą oczywiście urządzać wyścigi dla zabawy, co potwierdza m.in. ich zdolność do budowania złożonych relacji.
Delfin w Morzu Bałtyckim? To rzadkość
Delfin zwyczajny to ssak morski z rodziny delfinowatych (Delphinidae). To najpospolitszy z waleni, który zamieszkuje niemal wszystkie morza tropikalne i umiarkowane. W Morzu Bałtyckim występuje bardzo rzadko, choć miesiąc temu taką obserwację odnotowano w Danii, a w lipcu delfin pojawił się nawet w Gdyni.
Cechami charakterystycznymi delfina są długi dziób i zakrzywiona płetwa grzbietowa.