Słuch po wilczycy zaginął w pobliżu ambony myśliwskiej. Wyznaczono nagrodę

Wilczyca Warta w 2022 r. po długiej rehabilitacji została wypuszczona na wolność. W proces przywrócenia tego drapieżnika do przyrody zaangażowało się wiele osób. W październiku tego roku zniknął sygnał z obroży telemetrycznej Warty. Eksperci podejrzewają, że zwierzę zostało zabite, a w związku ze sprawą wyznaczono nagrodę za wskazanie przestępcy.

W Polsce co roku umiera ponad 100 wilków
W Polsce co roku umiera ponad 100 wilkówJean-Paul Chatagnon/Bios Photo/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" zaoferowało 6 tys. zł nagrody dla osoby, która wskaże sprawcę śmierci wilczycy lub pokaże miejsce, gdzie znajdują się jej zwłoki i obroża telemetryczna. Do prokuratury trafił wniosek o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Długa wędrówka Warty

Warta została wypuszczona na wolność po długiej rehabilitacji w październiku 2022 r. Została wyposażona w obrożę telemetryczną, która dała przyrodnikom możliwość śledzenia jej wędrówki, a także częściowo lepszej ochrony.

Wilczyca wróciła do swojej grupy, która żyła na terenie Puszczy Noteckiej. Według danych przekazywanych przez nadajniki Warta spędziła tam ok. pół roku, po czym przepłynęła Noteć i skierowała się na północ. Trzy miesiące temu drapieżnik dotarł na Pojezierze Ińskie (w północno-zachodniej części Pojezierza Zachodniopomorskiego). Wszystko wskazywało na to, że Warta pozostanie tam przez pewien czas.

Zabicie wilczycy obok ambony myśliwskiej

19 października 2023 r. utracono sygnał z obroży, jednocześnie przestały działać oba systemy nadawania (GPS-GSM i VHF) zasilane z niezależnych baterii. Ostatnie zarejestrowane miejsce, w jakim znalazła się Warta, znajdowało się na skraju pól, gdzie stoi ambona łowiecka.

Obszar ten znajduje się przy granicach administracyjnych nadleśnictw Łobez i Nowogard, w obrębie obwodu łowieckiego nr 155 dzierżawionego przez koło łowieckie należące do Zarządu Okręgowego PZŁ w Szczecinie.

"Prawdopodobieństwo, by ta obroża zamilkła z innych przyczyn niż jej celowe zniszczenie po zdjęciu z martwego wilka, jest bliskie zeru" - podaje Stowarzyszenie dla Natury "Wilk".

Stowarzyszenie podejrzewa, że wilczyca została celowo zabita. "Po intensywnych, wielotygodniowych poszukiwaniach, z wykorzystaniem wszelkich dostępnych metod, biorąc pod uwagę miejsce zniknięcia i towarzyszące okoliczności, mamy podstawy, by uważać, że została zabita 19 października 2023 r., a jej obrożę zniszczono".

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas