Rośliny trujące dla psa. W domu i ogrodzie ma je co drugi Polak

Aleksandra Waleczek

Opracowanie Aleksandra Waleczek

Rośliny trujące dla psa najczęściej trzymamy w domu nieświadomie. Masowo sadzimy je również w ogrodzie, nie zdając sobie sprawy z tego, że te kwiaty mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia naszego pupila. Sprawdźmy więc, które rośliny są najniebezpieczniejsze dla czworonogów. Okazuje się, że na liście toksycznych gatunków jest nawet piękna monstera, która w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków.

Nie wszystkie kwiaty doniczkowe są toksyczne, a jednak monstera jest rośliną trującą dla psa
Nie wszystkie kwiaty doniczkowe są toksyczne, a jednak monstera jest rośliną trującą dla psa Pixel

Kwiaty są największą naturalną ozdobą domu i ogrodu. Wprowadzają do wnętrza niepowtarzalny nastrój, jednak właściciele czworonogów powinni podchodzić ostrożnie do ich zakupu. To dlatego, że wśród popularnych gatunków, które zachwycają nas zapachem i urodą, są również rośliny trujące dla psa.

Większość Polaków uprawia je nieświadomie, nie zdając sobie sprawę z zagrożenia. W związku z tym przypominamy, które rośliny są trujące dla psa i wyjaśniamy, jak rozpoznać zatrucie u psa. Wtedy należy ekspresowo udać się do weterynarza.

Rośliny doniczkowe trujące dla psa

Nawet najinteligentniejszy zwierzak może mieć dziwne pomysły. Zdarza się, że czworonogi z ciekawości obgryzają liście lub łodygi kwiatów doniczkowych, które znajdują się w ich zasięgu. Niestety zakosztowanie niektórych gatunków może skończyć się dla nich tragicznie. Jakie są rośliny trujące dla psa? Cyklamen i sagowiec, ale to niejedyne kwiaty, od których pupil powinien trzymać się z daleka.

 • Pelargonia

Pelargonia jest jedną z najbardziej trujących roślin dla psa. Zawiera linalol i geraniol - toksyny, które spożyte nawet w niewielkich ilościach, mogą doprowadzić do poważnego zatrucia. Po zjedzeniu pelargonii pupil często zwraca pokarm i nie ma ochoty na kolejne posiłki. Popularnym objawem jest również zapalenie skóry.

 • Monstera

Monstera to ostatnio prawdziwy hit wśród roślin doniczkowych. Niestety jest trująca dla psa z uwagi na sok, którego spożycie może doprowadzić u czworonoga do zapalenia spojówek, wymiotów, obrzęku gardła czy zapalenia błony śluzowej, która utrudnia zwierzętom przełykanie.

 • Dracena

Dracena w doniczce na podłodze prezentuje się widowiskowo. Jednak warto zadbać o to, aby nasz pupil nie miał do niej dostępu. W przeciwnym razie po spożyciu mogą wystąpić u niego zaburzenia równowagi, wymioty, brak apetytu i biegunka. Możliwe również, że będzie sporo się ślinił.

 • Aloes

To zaskakujące, ale znany z właściwości leczniczych aloes również jest rośliną trującą dla psa. Po spożyciu u naszego przyjaciela mogą wystąpić drgawki i podrażnienia błon śluzowych.

Aloes
Aloes123RF/PICSEL
 • Skrzydłokwiat

Piękne liście skrzydłokwiatu zawierają substancje toksyczne dla psów. W efekcie tego po ich spożyciu u pupila mogą wystąpić: obniżenie apetytu, trudności w połykaniu pokarmu i nadmierne ślinienie się.

Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat123RF/PICSEL

Rośliny i kwiaty w ogrodzie niebezpieczne dla psa

Niebezpieczne dla pupili są również liczne gatunki uprawiane w ogrodzie. Które rośliny są trujące dla psa, a Polacy często uprawiają je na działkach? Okazuje się, że tuje wcale nie są jedynym zagrożeniem. Lista szkodliwych roślin ogrodowych obejmuje gatunki, do których zaliczyć możemy m.in. naparstnice, ostróżki, różaneczniki, azalie, ciemierniki, cyklameny, ostrokrzewy, hortensje, czy bukszpany.

Poza tym, rośliny i kwiaty w ogrodzie niebezpieczne dla psa to również:

 • Cis

Toksyczna jest całą roślina poza owocami. Cis po spożyciu przez czworonoga w skrajnych przypadkach może doprowadzić u niego do zaburzeń pracy serca i układu oddechowego, a nawet do śmierci. U nieco bardziej odpornych pupili występują zaś biegunki oraz podrażnienia śluzówki.

 • Wiciokrzew

Wiciokrzew jest silnie toksyczny. Jeżeli pies skusi się na jego owoce, mogą wystąpić u niego biegunki, wymioty, zaburzenia rytmu serca i problemy z oddychaniem.

 • Konwalia

Wszystkie części konwalii stanowią zagrożenie dla psa. Po spożyciu najczęściej pojawia się poważne podrażnienia żołądka oraz wymioty. U mniej odpornych psów mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca, konwulsje, a w przypadku zbyt późnej reakcji właściciela może nawet dojść do zgonu.

 • Tojad

Nie mniej niebezpieczny niż wcześniej wspomniana konwalia. Spożycie jakichkolwiek części tojadu przez psa prowadzi do biegunki, wymiotów, drgawek i zaburzeń oddychania. A te ostatnie stanowią stan zagrożenia życia.

 • Czarny bez

W przypadku czarnego bzu, dla zwierząt szkodliwe są szczególnie owoce. Ich spożycie może zakończyć się rozstrojem układu pokarmowego, a w niektórych przypadkach do śpiączki.

Krzewu czarnego bzu, mimo że pięknie wyglądają i pachną, stanowią ulubioną kryjówkę dla kleszczy i są niebezpieczne dla zwierząt
Krzewu czarnego bzu, mimo że pięknie wyglądają i pachną, stanowią ulubioną kryjówkę dla kleszczy i są niebezpieczne dla zwierząt123RF/PICSEL

Jak rozpoznać zatrucie u psa?

Gdy w domu i ogrodzie uprawiamy tak zwane "toksyczne rośliny", powinniśmy jak najszybciej odseparować je od naszego pupila. Jednak, gdy podejrzewamy, że czworonóg mógł mieć kontakt z niebezpiecznymi kwiatami, jak najszybciej udajmy się więc z nim do weterynarza.

Może to bowiem oznaczać stan zagrażający jego zdrowiu, a nawet życiu. Zwłaszcza w przypadku występowania konkretnych objawów zatrucia u psa, takich jak:

 • utrata energii lub nadpobudliwość
 • brak apetytu
 • wymioty
 • biegunki
 • wzmożone pragnienie
 • duszności
 • ślinotoki
 • podwyższone tętno
 • utrata elastyczności skóry
 • agresywna reakcja na dotyk
 • problemy z poruszaniem się
 • wzmożona częstotliwość wydalania się
 • krew w moczu, lub kale
 • utrata świadomości
Właściciel pupila powinien natychmiast zareagować, gdy podejrzewa, że jego pupil mógł mieć kontakt z niebezpieczną rośłiną
Właściciel pupila powinien natychmiast zareagować, gdy podejrzewa, że jego pupil mógł mieć kontakt z niebezpieczną rośłinąPixel

Czytaj również:

Zobacz także:

"Mam obowiązek reagować, kiedy klient kopnie psa"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas