Ostre ogrodzenia zabijają. Łosie giną przez martwe przepisy
Tylko w tym tygodniu w polskich miastach życie straciły dwa łosie. W wyniku nabicia się na ostrą krawędź płotu lub ogrodzenia co roku umiera co najmniej kilkanaście tych zwierząt. Ofiarami padają też sarny i jelenie. Polskie przepisy zabraniają budowania ostro zakończonych ogrodzeń poniżej ustalonej wysokości. Ale przepisy w praktyce są rzadko egzekwowane.
Dwa łosie nabiły się na ogrodzenia
W tym tygodniu w Hajnówce doszło do tragicznego wypadku z udziałem łosia. Ktoś z mieszkańców zauważył ranne zwierzę, które błąkało się po ulicy. Służby odpowiadające na zgłoszenie chciały go schwytać i postanowiły użyć środka usypiającego. Ale zanim lek zaczął działać, zwierzę wpadło w panikę, wskoczyło na ogrodzenie domu i zawisło na nim. Łoś nadział się tak mocno, że nie przeżył.
Do kolejnej tragicznej sytuacji z udziałem łosia doszło kilka dni temu w Radomiu. Zwierzę chciało przeskoczyć przez ogrodzenie, ale również utknęło na nim, znacznie uszkadzając podbrzusze. Na miejsce wezwano lekarza, który miał dobić zwierzę, ale finalnie łoś umarł z powodu poniesionych obrażeń.
Zobacz też: Radni z Podlasia chcą odstrzału łosi
Przyrodnicy zwracają uwagę na ogrom bólu, jakiego doświadcza zwierzę podczas nadziania się na ogrodzenie. "Umiera w męczarniach" - mówią jednogłośnie. Jednym ze sposobów unikania takich tragicznych wypadków jest wszczynanie postępowania o nieprzestrzeganie przepisów prawa budowlanego.
Czy można uratować łosie przed nadzianiem na płot?
"Nie chodzi nawet o karanie, ale uświadomienie społeczeństwu, że ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt oraz że nie można umieszczać ostro zakończonych elementów na wysokości mniejszej niż 1,8 metra. Zwierzęta próbujące przeskoczyć takie ogrodzenia zazwyczaj giną w męczarniach" - komentuje na profilu "Polskie Parki Narodowe" prof. Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.
Łosie potrafią skakać na wysokość 1,8 metra, więc umieszczanie ostrych krawędzi na wysokości mniejszej niż ta jest potencjalnym śmiertelnym zagrożeniem dla tych i innych zwierząt. Do wielu wypadków nadziania się dochodzi też z udziałem saren i jeleni, które w czasie ucieczki próbują przeskoczyć przez płoty i ogrodzenia.
Ryzyko zahaczenia o ostro zakończony płot jest duże szczególnie wtedy, kiedy zwierzę jest spanikowane i ucieka w popłochu. Przypominanie o skutkach montażu takiego ogrodzenia jest więc konieczne, aby unikać sytuacji, w których zwierzęta umierają w męczarniach.