Handel dzikimi zwierzętami i jego konsekwencje. Jenoty z Wuhan miały koronawirusa
Na temat przedostania się wirusa na ludzi krąży kilka teorii. Jedną z nich jest to, że wirus przeszedł na ludzi z dzikich zwierząt, które były sprzedawane na mokrym targu w Wuhan w Chinach. Teorię tę potwierdzają nowe badania.
Sprzedaż żywych, dzikich zwierząt na targu owoców morza Huanan w Chinach, była najprawdopodobniej źródłem pandemii COVID-19. Teza ta pojawiła się już dawno, a teraz została potwierdzona przez międzynarodowy zespół badaczy ds. wirusów.
Na chińskim targu sprzedawane były dzikie, egzotyczne zwierzęta. Według lokalnych mediów można było tu nabyć "120 dzikich zwierząt w 75 gatunkach". Według badania opublikowanego w Scientific Reports w czerwcu 2021 r. na targu sprzedawano 38 gatunków dzikich zwierząt, w tym 31 gatunków chronionych.
Niszczycielski handel dziką przyrodą
Podali informację o znalezieniu powiązania pomiędzy danymi genetycznymi znalezionymi na targu w Wuhan a jenotami. Naukowcy jeszcze w 2020 r. pobrali próbki z klatek, podłóg i innych miejsc, w których przebywały schwytane z dziczy zwierzęta.
Okazało się, że w tych próbkach, które dały pozytywny wynik na obecność koronawirusa znaleziono materiał genetyczny dzikiego zwierzęcia - prawdopodobnie jenota. Nie jest na razie pewne, czy jenot był nosicielem koronawirusa. Mógł on np. przenieść się na niego z innego zwierzęcia. Teoria te przemawia jednak do badaczy, którzy twierdzą, że jenot ma zdolność do przenoszenia koronawirusa.
O tym, jakie tragiczne skutki może nieść za sobą nielegalny handel zwierząt, mówił m.in. raport współautorstwa ONZ p.t. "FOOD & PANDEMICS REPORT". Jednym z wniosków płynących z raportu było to, że jak długo będziemy polegać na odzwierzęcych produktach i masowej hodowli, tak długo będziemy borykać się ze śmiercionośnymi wirusami. "COVID-19 to choroba odzwierzęca przenoszona ze zwierząt na ludzi, która przekształciła się w globalną pandemię" - napisano w raporcie.
Autorzy podali też "doskonały przepis" na pandemię:
1. Zniszczenie ekosystemów i utrata różnorodności biologicznej (napędzane głównie przez hodowlę zwierząt).2. Wykorzystywanie dzikich zwierząt jako pożywienie.3. Wykorzystywanie zwierząt gospodarskich do produkcji żywności.
Handel dziką przyrodą przyczynia się też do wymierania gatunków.