Grzyb, którego często pomijamy. Co jest niezwykłego w koźlarzu babce?
Oprac.: Katarzyna Nowak
Ogromne korzyści zdrowotne płyną ze spożycia tego grzyba. Koźlarz babka występuje pospolicie pod brzozami, ale czy jest tak popularny wśród grzybiarzy jak borowik? O jego właściwości reporterzy programu "Czysta Polska" zapytali specjalistów z Politechniki Białostockiej.
Koźlarz babka (Leccinum scabrum) to grzyb o szaro-brązowym kapeluszu rosnący na smukłym trzonie. Miąższ tego gatunku jest biały lub jasnoszary i nie zmienia barwy po przecięciu czy uszkodzeniu.
Kapelusz o średnicy do 15 cm można łatwo odróżnić od innych grzybów. Biały trzon pokryty jest szarymi łuseczkami - podobnie jak np. smaczna kania, z której można wyczarować kotleta. Trzon koźlarza babki nie jest zazwyczaj stosowany w kuchni, ale kapelusz skrywa wiele dobrych składników.
Koźlarz babka. Grzyb o niezwykłych właściwościach
Tego grzyba o prozdrowotnych właściwościach można zbierać co najmniej do końca października. Jest zatem szansa, że grzybiarzom uda się spotkać jeszcze w tym sezonie ten wybitny okaz, który jak się okazuje, ma niezwykłe właściwości prozdrowotne.
Koźlarz jest bogaty w białko, niacynę oraz witaminę D. Jest gatunkiem odpowiednim dla osób zmagających się z otyłością lub cukrzycą, bowiem jest niskokaloryczny i niskotłuszczowy. Skrywa w sobie witaminy B2 i B3.
Naukowcy z Politechniki Białostockiej w rozmowie z Marcinem Szumowskim z programu "Czysta Polska" Polsat News podkreślają, że koźlarze posiadają wiele właściwości medycznych, a ich potencjał jest wciąż nieodkryty. Koźlarz potrafi oczyścić organizm z toksyn, a co więcej - przeciwdziała degradacji mózgu.
Badacze przypominają, że każdy jadalny grzyb ma wiele prozdrowotnych związków. Najlepiej gotować grzyby niczym bulion, bo im dłuższe gotowanie, tym więcej zdrowych związków przeniknie do jedzenia.
Z koźlarzem babką spokrewnionych jest kilka innych gatunków koźlarzy - np. grabowy, białawy i bruzdkowany. Rozróżnienie poszczególnych może wcale nie być łatwe, ale spokojnie - wszystkie są jadalne, więc nie grozi nam zatrucie.