Czy kundle są zdrowsze od rasowych psów? Są nowe i nieoczekiwane badania
Oprac.: Wojciech Brzeziński
Nowe badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii rzuca światło na zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół. Badacze skupili się na tym, czy rzeczywiście mieszańce cieszą się lepszym zdrowiem niż psy rasowe. Wyniki są nieoczekiwane.
Labradoodle, puggle, cavoodle – to tylko niektóre z nazw, które można usłyszeć na spacerach w parkach. To tak zwane “designerskie mieszańce” - kombinacje dobrze znanych ras (Labradoodle ma wśród przodków labradory i puble), które w ostatnich latach zdobyły ogromną popularność.
Jednym z czynników wpływających na ich popularność jest przekonanie, że mieszańce, nawet tak precyzyjnie “zaprojektowane”, są zdrowsze, niż psy rasowe, które wskutek dziesięcioleci chowu wsobnego cierpią z powodu wielu genetycznych defektów. Według teorii, mieszańce są bardziej zróżnicowane genetycznie, co sprawia, że rzadziej cierpią na schorzenia typowe dla psów rasowych. Ale czy rzeczywiście są zdrowsze od swoich rasowych kuzynów? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć badacze z Royal Veterinary College w Wielkiej Brytanii w nowo opublikowanym artykule.
Mieszańce kontra psy rasowe
Celem badania było wsparcie przyszłych właścicieli psów w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących wyboru zwierzęcia. Badacze skupili się na trzech popularnych mieszańcach powstałych wskutek skrzyżowania pudli z innymi rasami: cockapoo, labradoodle i cavapoo. Wyniki pokazały, że te mieszane rasy nie są ani bardziej, ani mniej zdrowe niż ich rasowi odpowiednicy.
Czytaj więcej o psach:
- Turcja wypowiedziała wojnę bezpańskim psom. Europejczycy ruszyli do adopcji
- Psi los w Polsce. Kto ciągle blokuje dobrą zmianę dla zwierząt?
- Wirus gorączki Zachodniego Nilu w Warszawie. Czy psy i koty są bezpieczne?
- Dolce & Gabbana zaskoczyło. Dom mody stworzył perfumy dla psów
- Prof. Bralczyk wywołał językową burzę. Czy pies zdycha, czy umiera?
Badania przeprowadzone przez Royal Veterinary College objęły ankietę wśród około 9400 właścicieli psów, zarówno rasowych, jak i przedstawiecieli jednej z trzech mieszanych grup. Wszystkie psy miały mniej niż pięć lat. Autorzy badania sprawdzili, czy “designerskie mieszańce” rzadziej w porównaniu do rasowych przodków cierpią na typowe schorzenia. Porównano zachorowalność psów na 57 najczęstszych chorób, na które cierpią zwierzęta. Obejmowały one infekcje oczu i uszu, biegunki oraz zerwanie więzadła krzyżowego.
Wyniki? Psy mieszane i ich rasowi odpowiednicy mieli zbliżone wyniki zdrowotne w 87 proc. przypadków. Mieszańce były bardziej narażone na niewielką liczbę schorzeń (7 proc.), ale jednocześnie mniej narażone na inną, równie małą liczbę schorzeń (6 proc.). Ogólnie, badania nie dostarczyły przekonujących dowodów na to, że hybrydy pudli są zdrowsze od psów czystej rasy.
Co wyniki badania oznaczają dla właścicieli psów
Autorzy badania doszli do wniosku, że przyszli właściciele psów powinni brać pod uwagę inne czynniki, takie jak warunki hodowlane, temperament oraz zdrowie rodziców szczeniaka, a nie tylko pochodzenie genetyczne.
Badanie dotyczyło wyłącznie młodych dorosłych psów. Możliwe, że korzyści zdrowotne wynikające z mieszania ras ujawniają się dopiero w późniejszym wieku. Przeprowadzenie badań na starszych psach mogłoby pomóc zrozumieć, jak projektowane mieszańce starzeją się i jakie czynniki ryzyka mogą wpływać na ich zdrowie w późniejszym życiu.
Ważne jest również, aby pamiętać, że badanie obejmowało jedynie trzy rodzaje mieszańców, wszystkie z udziałem pudli. Inne mieszańce mogą cieszyć się lepszym zdrowiem, niż ich rasowi kuzyni. Na przykład, psy o płaskich pyskach, takie jak mopsy i buldogi francuskie, często mają problemy z oddychaniem, skórą i oczami. Krzyżowanie tych ras z innymi psami może przywrócić im właściwy kształt pyska, co przyniosłoby korzyści zdrowotne i poprawiłoby ich dobrostan.