Żaba deszczowa wygląda jak wkurzone awokado. Jest hitem internetu

Bez wątpienia ten gatunek mógłby z powodzeniem startować w konkursie na najbrzydszą żabę świata. Podeszczowik, czyli tzw. żaba deszczowa, swoją popularność zawdzięcza niezwykłemu wyglądowi.

Żaba zwana podeszczowikiem to niezwykły okaz. Przypomina awokado i ma niecodzienny wyraz "twarzy"
Żaba zwana podeszczowikiem to niezwykły okaz. Przypomina awokado i ma niecodzienny wyraz "twarzy"iNaturalistmateriały prasowe

Płaz ten to gatunek bezogonowca z rodziny Brevicipitidae. Tak jak jej inni przedstawiciele, jest afrykańskim endemitem. Jest to gatunek ryjący. Siedliska żab deszczowych są zlokalizowane z dala od wody, na terenach piaszczystych i wśród niskiej roślinności. Podeszczowik występuje tylko na południowym wybrzeżu Republiki Południowej Afryki. Prowadzi nocny tryb życia.

Skrzyżowanie wściekłej żaby z awokado

Breviceps fuscus jest niewielki - ma zaledwie 4-5 cm długości. Poza tym, jak pozostałe gatunki w tej rodzinie, ma malutką główkę, okrągłe ciało i króciutkie kończyny. Żaba jest ciemnobrązowa, momentami czarna, a skóra jest pozbawiona brodawek.

Skóra fakturą i kolorem przypomina awokado. Zaś wyraz "twarzy" podeszczowik ma wyjątkowo zacięty. Dla jednych ta żaba jest urocza, dla innych brzydka jak dwunasta w nocy. Uroku dodaje jej fakt, że w obliczu zagrożenia nadyma się i zwiększa rozmiary ciała.

Jeżeli ma taką możliwość, unika bezpośredniej konfrontacji - wtedy zakopuje się w glebie. Nawet będąc pod ziemią, może nabrać powietrza i zaklinować się w otworze.

Dzięki swojemu zabawnemu wyglądowi żaba deszczowa stała się bohaterem memów i filmików w internecie.

Śmiesznych żab nie brakuje

W świecie płazów warto zwrócić uwagę na żabę omszoną (Theloderma corticale). Wygląda jak malutka kępka mchu. Z kolei goliat płochliwy (Conraua goliath) może poszczycić się mianem największej żaby świata - osiągają blisko 30 cm długości ciała oraz masę ponad 3 kg. Samice są mniejsze - ich długość ciała wynosi 18-22 cm. Przy maksymalnym rozciągnięciu ciała goliaty płochliwe osiągają długość nawet 90 cm.

Oprócz wyglądem żaby potrafią rozśmieszyć zachowaniem. Na przykład drzewołaz niebieski w trakcie żerowania stepuje. Z kolei samice żab trawnych by uniknąć natrętnych zalotników przewracają się na plecy i udają, że nie żyją.

W Polsce zaroiło się od niebieskich żab. Jak to możliwe?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}