Śmiertelnie groźne kazuary były kurczakami prehistorycznych ludzi

Jeśli jakieś zwierzę można nazwać współczesnym dinozaurem to właśnie kazuary. Ich potężne nogi, zakończone sztyletowymi szponami, mogą zabić człowieka jednym kopnięciem. Dla prehistorycznych ludzi te groźne stwory były jednak tym, czym dla nas są dzisiaj… kurczaki.

Kazuar.
Kazuar. MARK RALSTONAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Kazuary osiągają do 170 cm wysokości i mogą ważyć nawet ponad 50 kg.

- To nie są jakieś małe ptaszki. To ogromne, wściekłe nieloty, które są w stanie wypatroszyć człowieka - twierdzi antropolog Kristina Douglass z Penn State. Te wielkie stworzenia są niezwykle pożytecznym elementem ekosystemów Australii oraz Papui-Nowej Gwinei. Wiele roślin polega bowiem na tych ptakach, jeśli chodzi o m.in. rozprzestrzenianie nasion. Niektóre z nich, jak Cerbera floribunda, są tak silnie uzależnione od tych kazuarów, że spadek ich populacji jednocześnie oznaczał zmniejszenie się powierzchni australijskich lasów deszczowych.

Okazuje się jednak, że ptaki te pełniły także szczególną rolę dla prehistorycznych ludzi. Pozostałości skorupek sugerują bowiem, że ludzie tysiące lat temu zbierali jaja kazuarów nie tylko po to, by je jeść.

Naukowcy badający, jak ludzie od późnego plejstocenu do wczesnego holocenu zarządzali swoimi zasobami w górskich lasach deszczowych Papui-Nowej Gwinei, odkryli, że pozyskiwali oni jaja kazuarów w znacznie większym stopniu, niż polowali na dorosłe osobniki. Były to prawdopodobnie jaja kazuarów karłowatych, których dorosłe osobniki ważą około 20 kg.

Prehistoryczne kurczaki

Badacze, analizując znalezione skorupy m.in. poprzez zastosowanie rozwiniętego przez nich modelu rozwoju jaj kazuarów, doszli do wniosku, że w większości przypadków z okresu sprzed 9-11 tys. lat temu, prehistoryczni ludzie zbierali jaja tych ptaków precyzyjnie w późnym etapie okresu inkubacji, trwającym 50 dni. Na takim etapie ptaki mają już w pełni uformowane kończyny, dzioby, pazury i pióra. Ponadto wykluczono w tych przypadkach to, że jaja były gotowane, ponieważ na skorupkach nie było żadnych śladów takiego procesu. A to oznacza, że zbierano je w jednym celu - hodowli piskląt.

- Tego rodzaju praktyka pojawiła się więc tysiące lat przed udomowieniem kur - stwierdziła Douglass. Kury zostały udomowione 8 tys. lat temu. Kazuary okazują się więc najprawdopodobniej pierwszymi znanymi nam ptakami, które hodowała ludzkość.

Tezę tę dodatkowo uwiarygadnia fakt, że niektóre grupy rdzennych mieszkańców Papui-Nowej Gwinei do dzisiaj hodują kazuary ze zdobytych jaj, a także bardzo cenią sobie mięso i pióra tych ptaków.

źródło: Science Alert, New York Times

mcz

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas