Gigantyczna ryba wraca do Polski. To wymarły olbrzym długi na 4 metry
Jeszcze sto lat temu był królem Wisły i symbolem polskiej przyrody. Jesiotr ostronosy - ta fascynująca ryba wyginęła w zlewni Morza Bałtyckiego na skutek działalności człowieka. Są jednak miejsca w Polsce, gdzie próbuje się ten wymarły gatunek odtworzyć. Omawiamy reportaż Klaudii Syrek dla programu "Czysta Polska".

To ryby, które przeżyły dinozaury. Jesiotrokształtne pojawiły się bowiem na Ziemi 300 mln lat temu. Dinozaurów wtedy jeszcze na świecie nie było. One wymarły, a jesiotry zostały w naszych wodach, także w Polsce. Miały się świetnie aż do XXI w. Wtedy zaczęły również wymierać.
Monika Sobieszczyk, ichtiolog z ośrodka zarybieniowego w Świnnej Porębie mówi: "Ryba wyginęła przez zabudowę rzek. Głównym problemem jest zapora we Włocławku, która dla większości ryb dwuśrodowiskowych jest ciężka do przejścia".
Jesiotry mają wielki problem z tamą we Włocławku
A jesiotry, takie jak jesiotr ostronosy, to właśnie ryba dwuśrodowiskowa, czyli żyjąca i w wodzie słodkiej, i słonej. Ten gatunek w zasadzie już u nas wymarł. Ostatniego dzikiego jesiotra bałtyckiego, czy ostronosego, odłowiono w Polsce w latach sześćdziesiątych.
Ale są miejsca, w których ichtiolodzy próbują je odtwarzać. To m.in. ośrodek zarybieniowy w Świnnej Porębie niedaleko Wadowic.

Wojciech Kozak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie wyjaśnia, że to ryby sprowadzone z rzeki św. Wawrzyńca i już dzisiaj możemy obserwować w polskich wodach jesiotry, które w normalnych warunkach u nas nie istniały od lat.
Ogromny jesiotr żyje nawet 140 lat
Jesiotr ostronosy to ryba ogromna i długowieczna. Ma 3-4 metry długości i może żyć nawet 140 lat. Niewiele polskich ryb osiąga aż tak wielkie rozmiary. Występuje głównie w Ameryce Północnej i jest trudny w hodowli.
Dojrzałość płciową ryby te osiągają dopiero w wieku ok. 15 lat. Żyją w morzu, na tarło wracają do rzeki, by złożyć ikrę i z powrotem wraca do morza.
W Świnnej Porębie jest 28 okazów tej ryby, a poza nimi znajdują się także inne ryby jak brzany, sandacze, pstrągi czy szczupaki. W ośrodku w Świnnej Porębie hoduje się rocznie ponad milion ryb.