Gigantyczna ryba wraca do Polski. To wymarły olbrzym długi na 4 metry

Jeszcze sto lat temu był królem Wisły i symbolem polskiej przyrody. Jesiotr ostronosy - ta fascynująca ryba wyginęła w zlewni Morza Bałtyckiego na skutek działalności człowieka. Są jednak miejsca w Polsce, gdzie próbuje się ten wymarły gatunek odtworzyć. Omawiamy reportaż Klaudii Syrek dla programu "Czysta Polska".

Jesiotr ostronosy to w Polsce ryba ginąca
Jesiotr ostronosy to w Polsce ryba ginącaSean GallupGetty Images

To ryby, które przeżyły dinozaury. Jesiotrokształtne pojawiły się bowiem na Ziemi 300 mln lat temu. Dinozaurów wtedy jeszcze na świecie nie było. One wymarły, a jesiotry zostały w naszych wodach, także w Polsce. Miały się świetnie aż do XXI w. Wtedy zaczęły również wymierać.

Monika Sobieszczyk, ichtiolog z ośrodka zarybieniowego w Świnnej Porębie mówi: "Ryba wyginęła przez zabudowę rzek. Głównym problemem jest zapora we Włocławku, która dla większości ryb dwuśrodowiskowych jest ciężka do przejścia".

Jesiotry mają wielki problem z tamą we Włocławku

A jesiotry, takie jak jesiotr ostronosy, to właśnie ryba dwuśrodowiskowa, czyli żyjąca i w wodzie słodkiej, i słonej. Ten gatunek w zasadzie już u nas wymarł. Ostatniego dzikiego jesiotra bałtyckiego, czy ostronosego, odłowiono w Polsce w latach sześćdziesiątych.

Ale są miejsca, w których ichtiolodzy próbują je odtwarzać. To m.in. ośrodek zarybieniowy w Świnnej Porębie niedaleko Wadowic.

Jesiotr ostronosy zwany jesiotrem atlantyckimfws.govWikimedia Commons

Wojciech Kozak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie wyjaśnia, że to ryby sprowadzone z rzeki św. Wawrzyńca i już dzisiaj możemy obserwować w polskich wodach jesiotry, które w normalnych warunkach u nas nie istniały od lat.

Ogromny jesiotr żyje nawet 140 lat

Jesiotr ostronosy to ryba ogromna i długowieczna. Ma 3-4 metry długości i może żyć nawet 140 lat. Niewiele polskich ryb osiąga aż tak wielkie rozmiary. Występuje głównie w Ameryce Północnej i jest trudny w hodowli.

Dojrzałość płciową ryby te osiągają dopiero w wieku ok. 15 lat. Żyją w morzu, na tarło wracają do rzeki, by złożyć ikrę i z powrotem wraca do morza.

W Świnnej Porębie jest 28 okazów tej ryby, a poza nimi znajdują się także inne ryby jak brzany, sandacze, pstrągi czy szczupaki. W ośrodku w Świnnej Porębie hoduje się rocznie ponad milion ryb.

Jesiotr ostronosy powraca do polskich wódPolsat NewsPolsat News