Rozpoczął się sezon lęgowy bielików. Polska populacja jest jedną z największych
Bielik to największy z gniazdujących w naszym kraju ptaków drapieżnych. W województwie lubuskim, po tym, jak przyszła wiosenna pogoda, toki ruszyły w pełni. Jak informuje PAP Michał Bielewicz w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., w województwie znajduje się ponad 100 par tego gatunku. W całym kraju par lęgowych jest coraz więcej.
Bielik, którego wizerunek znajduje się w polskim godle, rozpoczyna swój sezon lęgowy na przełomie stycznia i lutego. Cały proces, włączając w to wychowanie potomstwa, jest bardzo długi. Cieszy jednak, że tych majestatycznych i niegdyś na granicy wymarcia ptaków jest w Polsce coraz więcej.
Toki są wstępem do najważniejszego okresu tego roku dla ptaków, czyli lęgów
Bieliki są największymi w Polsce ptakami szponiastymi i jednymi z najszybciej przystępującymi do lęgów. Jest to spowodowane bardzo długim okresem inkubacji jaj i wychowywaniem piskląt, co trwa aż do końca sierpnia. Cały proces jest dla dorosłych ptaków, które muszą zapewnić młodym osobnikom odpowiednią ilość pokarmu, bardzo wymagający.
— Samica bielika najczęściej składa jedno lub dwa jaja, a w sprzyjających warunkach środowiskowych nawet trzy. Wyjątkowo łagodna zima na zachodzie kraju sprawia, że bieliki już od kilku tygodni rozpoczęły remonty swych gniazd i jeśli nadal będziemy mieli przedwiośnie zimą, to na dniach pojawią się w nich jaja — powiedział PAP Michał Bielewicz
W Polsce jest coraz więcej bielików
Według ornitologów, w województwie lubuskim gniazduje ponad 100 par bielików, czyli pięciokrotnie więcej niż w latach 80. XX wieku. Na początku ubiegłego stulecia ten majestatyczny ptak był na krawędzi wymarcia, ale zdolność do adaptacji w zmieniającym się środowisku połączona z wieloletnią ochroną gatunku doprowadziła do tego, że populacja w Polsce osiągnęła liczebność około 1,5 tys. do 2 tysięcy par lęgowych. Teraz jest to trzecia co do wielkości populacja w Europie.
Wspólnie staramy się wyszukiwać nowe miejsca rozrodu i tworzyć wokół nich specjalne strefy ochronne. Ważnym działaniem jest również ochrona żerowisk bielików, polegająca m.in. na zarybianiu jezior i starorzeczy oraz utrzymywaniu stref ciszy na jeziorach.
Bieliki wraz z innymi drapieżnymi ptakami mają bardzo duże znaczenie ekologiczne. Polując na chore, osłabione zwierzęta, sprzyjają zachowaniu odpowiedniego poziomu zdrowotności wielu gatunków, którymi się żywią. Jest też gatunkiem wskaźnikowym stanu środowiska.
Majestatyczny ptak, który żyje w imponującej wielkości gniazdach
Samica bielika może ważyć nawet 6 kilogramów, a rozpiętość skrzydeł dochodzi do 2,5 metra. Samce są niewiele mniejsze. Dorosłe osobniki, czyli te, które osiągnęły 5 rok życia, są ciemnobrązowe z jasnopłowymi szyjami i głowami, śnieżnobiałymi ogonami i żółtymi dziobami. Dożywają 30 lat i łączą się w pary na całe życie, jednak po śmierci partnera szukają innego.
Podobnie jak sam ptak, również gniazdo jest imponujące. Może mieć nawet 2,5 metra średnicy i wysokość do 4 metrów, a przy tym ważyć ponad tonę. Bieliki najczęściej zakładają je na starych potężnych drzewach, które mają ponad 120 lat.