Potrzeba miliardów, aby odbudować przyrodę. "Muszą znaleźć się fundusze"

Do 2025 r. świat musi zainwestować znaczne pieniądze w ochronę przyrody - potwierdza Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Inwestycje środowiskowe mają zwiększyć się dwukrotnie względem obecnych wydatków.

Potężna rzeka Mocoa w Amazonii
Potężna rzeka Mocoa w Amazonii Juancho Torres/Anadolu AgencyGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Aby chronić światową bioróżnorodność i przyrodę potrzeba inwestycji w wysokości 384 miliardów dolarów rocznie. Taka suma powinna zostać uwzględniona w wydatkach światowych gospodarek do 2025 r. Jak mówi organ środowiskowy ONZ, inwestycje te będę przeznaczone na ochronę klimatu i łagodzenie ich skutków oraz przeciwdziałanie utracie zasobów naturalnych.

Pieniądze na odbudowę przyrody

Niedługo w Montrealu rozpocznie się szczyt dotyczący ochrony różnorodności biologicznej na świecie. Przywódcy krajów będą dążyć do porozumienia w sprawie ochrony przyrody i dzikich zwierząt, które wymierają z powodu działalności człowieka i jej skutków.

Szacuje się, że każdego roku na poczet ochrony dzikiej przyrody przeznacza się 154 miliardy dolarów. Pieniądze mają wspierać ochronę wód, gleb, powietrza i dzikiej przyrody oraz wpływać na efektywność zarządzania nimi.

Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) podaje, że obecnie na świecie doświadczamy potrójnego kryzysu środowiskowego - degradacji gruntów, klimatu i dzikiej przyrody. Organizacja dodaje, że natura jest kluczowa także dla funkcjonowania gospodarki.

„Około 50 proc. światowego PKB zależy od zdrowych i dobrze funkcjonujących ekosystemów, więc pieniądze na to powinny się znaleźć, nawet jeśli przeżywamy obecnie wiele kryzysów" - podano w oświadczeniu. Tymczasem rządy dotują rocznie setkami miliardów dolarów branże potencjalnie szkodliwe dla środowiska i bioróżnorodności. Wśród nich jest masowe rolnictwo, rybołówstwo, które doprowadziło do przełowienia ryb oraz przemysł paliw kopalnych.

W 2010 r. w Japonii światowi przywódcy podpisali pakt o zachowaniu różnorodności biologicznej. Do 2020 r. nie udało się osiągnąć zamierzonych celów.

Jak pomagać jeżom w zimie?Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas