Te wieloletnie kwiaty ozdobią każdy ogród na długie tygodnie
Wieloletnie kwiaty posadzone raz stanowią ozdobę ogrodu przez długie lata – nie trzeba ich wykopywać na zimę ani wysiewać co roku na rozsady. To właśnie one stanowią podstawę i trzon rabat – zanim wysiejesz kwiaty jednoroczne, już zaczynają się zielenić. Dowiedz się czym kierować się przy wyborze wieloletnich kwiatów do ogrodu i które odmiany kwitną najdłużej.

W skrócie
- Kwiaty wieloletnie to doskonałe rozwiązanie dla ogrodników, ponieważ nie wymagają corocznego sadzenia i zimują w gruncie.
- Do najpopularniejszych należą jeżówki, łubiny i astry, które oferują bogatą paletę kolorów.
- Są łatwe w uprawie, często nie wymagają specjalnej pielęgnacji i kwitną przez długie miesiące.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Spis treści:
Wieloletnie kwiaty do ogrodu. Które kwitną najdłużej?
Rabaty, skalniaki, oczka wodne, wejścia do domu i murki - kwiaty ogrodowe wieloletnie mają w ogrodzie niezwykle szerokie zastosowanie. Trudno wyobrazić sobie bez nich choćby małą rabatę - raz posadzone zostają w ogrodzie na kolejne lata, dzięki czemu oszczędzają ogrodnikowi wiele pracy. Które gatunki kwitną najdłużej? Jeśli chcesz cieszyć się kwiatami przez całe lato, postaw na takie gatunki jak:
- jeżówka - odmian tej byliny jest mnóstwo; występuje w szerokiej kolorystyce: od klasycznych czerwonych czy żółtych kwiatów po pudroworóżowe, a nawet neonowo zielone;
- łubin - tworzy strzeliste kwiatostany, które zachwycają na rabatach i w bukietach; występuje w wielu barwach: bieli, różu, granacie i innych; świetnie rośnie na mało żyznej glebie,
- przetacznik kłosowy - to strzelista, smukła roślina o uroczych kwiatostanach w kolorze różowym, białym albo fioletowym;
- rudbekia - jej kwiaty przypominają słońca i wprowadzają do ogrodu energię i życie; rudbekia szybko się rozrasta i pięknie zadarnia nawet najmniej urodziwe zakątki ogrodu, a do tego kwitnie aż do pierwszych mrozów.
Jeśli chcesz cieszyć się kwiatami aż do jesieni, koniecznie wprowadź do ogrodu astry - kwitną od końca lata aż do pierwszych mrozów. Występują w niezwykle szerokiej palecie barw: od bieli, poprzez róże, fiolety, aż do czerwieni.

Które kwiaty ogrodowe wieloletnie zimują w gruncie, a które są łatwe w uprawie?
Kwiaty ogrodowe wieloletnie najczęściej bez problemu zimuj w gruncie - gdy ustają przymrozki i dzień się wydłuża, zaczynają nieśmiało wychylać się z ziemi. Większość z nich nie ma wielkich wymagań: potrzebują w miarę żyznej i przepuszczalnej gleby, wody i słońca. Niektóre kwiaty wieloletnie mogą wymagać okrycia na zimę - szczególnie wtedy, gdy zapowiada się większy mróz.
Nie chcesz martwić się, że twoje kwiaty nie odbiją po zimie? Postaw na całkowicie mrozoodporne, zimujące w gruncie gatunki:
- jeżówki,
- dzwonki,
- kukliki,
- gipsówkę,
- łubin.
Rośliny te można uprawiać w gruncie oraz w dużych donicach - uprawa w donicach jest bardziej ryzykowna, jeśli chodzi o przemarznięcie kwiatów. Warto więc jesienią przesadzić je do gruntu albo na zimę okryć donice agrowłókniną.

Rośliny wieloletnie łatwe w uprawie
Nie masz zbyt wiele czasu na ogród? Posadź gatunki, które są łatwe w uprawie - efekt będzie genialny, a ty nie spędzisz w ogrodzie wielu godzin. Do niemal bezobsługowych kwiatów wieloletnich należy mnóstwo gatunków cebulowych, takich jak:
- tulipany,
- narcyzy,
- hiacynty,
- lilie,
- szafirki,
- czosnki ozdobne.
Cebulki tych roślin należy wkopać do ziemi jesienią - tam przezimują, a już wczesną wiosną będą zachwycać kwiatami. Wyjątkowo łatwe w uprawie są też jeżówki, rudbekie, gipsówki, rozchodniki i floksy - rosną właściwie bez opieki w niemal każdej glebie. Można wysiać je z nasion - to metoda ekonomiczna, ale wymagająca więcej pracy. Dużo wygodniej jest kupić gotowe sadzonki i po prostu posadzić je w docelowym miejscu w ogrodzie.

Ogród pełen kolorów przez wiele lat
Marzy ci się ogród w określonej kolorystyce? Poznaj gatunki kwiatów ogrodowych wieloletnich, które musisz posadzić!
Białe kwiaty wieloletnie:
- gipsówka,
- zawilec,
- odętka wirginijska,
- aster krzaczasty,
- juka karolińska,
- drakiew kaukaska.
Różowe kwiaty wieloletnie:
- gipsówka różowa,
- piwonia,
- floks szydlasty,
- kuklik „Bohema Pink”,
- tawułka chińska,
- pysznogłówka,
Niebieskie kwiaty wieloletnie:
- kocimiętka,
- przetacznik kłosowy „Ulster Dwarf Blue”,
- dzwonek drobny „Jingle Blue”
Żółte kwiaty wieloletnie:
- nachyłek wielkokwiatowy,
- oman wąskolistny,
- rudbekia błyskotliwa,
- dzielżan jesienny,
Fioletowe kwiaty wieloletnie:
- lawenda,
- liatra kłosowa,
- kocimiętka,
- astry,
- szałwia omszona,
- bodziszek,
- kosaciec,
Czerwone kwiaty wieloletnie:
- kuklik chilijski,
- rozchodnik karpacki,
- mak wschodni,
- liliowiec „Amadeus”,
- krwiściąg lekarski.
Wielobarwne rośliny wieloletnie najlepiej sadzić w grupach - mniej więcej po 3 sadzonki obok siebie. Tak skomponowana rabata będzie wydawała się bardziej uporządkowana, łatwiej będzie również oznaczyć rośliny.
Wieloletnie byliny stabilizują ekosystem i bardzo często są pokarmem dla zapylaczy. Oprócz tego wymagają od ogrodnika minimum wysiłku - gdy tylko zrobi się cieplej, same wychylają pierwsze pędy z ziemi, a jedyne czego potrzebują to słońce i woda.