Polacy montują siatki pomiędzy Czernicą a Odrą. Niemcy obawiają się kolejnej katastrofy

Dyskusja o alarmującym stanie Odry powróciła, kiedy w zalewie Czernica wpływającym do rzeki, wyłowiono w sumie tonę martwych ryb. Na kanale łączącym zalew Czernica z Odrą pojawiła się siatka uniemożliwiająca rybom wpływanie do Odry. Tymczasem Niemcy analizują skalę niebezpieczeństwa ewentualnej katastrofy ekologicznej.

Katastrofa ekologiczna może powtórzyć się tego lata
Katastrofa ekologiczna może powtórzyć się tego lataJAROSLAW JAKUBCZAK/POLSKA PRESS/Polska Press/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Na Dolnym Śląsku ruszają prace zakładania specjalnej siatki, która uniemożliwi przepływ ryb z Odry do zbiornika Czernica niedaleko Wrocławia. To tutaj w połowie kwietnia wyłowiono najpierw ok. 100 kg martwych ryb. Waga ta znacznie się zwiększyła - pod koniec miesiąca była już tona martwych ryb.

Ryby i zanieczyszczenia nie przepłyną do Odry?

W związku ze skalą rosnącego problemu urzędnicy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Państwowej Straży Rybackiej udali się nad zalew na wizję lokalną. Zwołano też sztab kryzysowy. Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski powiedział, że był autorem decyzji o założeniu siatki na kanale pomiędzy Czernicą a Odrą. Siatka ma uniemożliwić rybom przepływanie pomiędzy zbiornikami. Wyniki próbek wody z Czernicy wskazują na obecność złotej algi, która w zeszłym roku spowodowała masową śmierć ryb w rzece. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa twierdzi, że katastrofa na Odrze może się powtórzyć.

Niemcy obawiają się katastrofy

W związku z zeszłoroczną katastrofą ekologiczną i obecną niebezpieczną sytuacją, władze Niemiec oraz naukowcy i przyrodnicy obawiają się powtórki z 2022 r. "Złote algi, które zeszłego lata spowodowały masową śmierć ryb, można już teraz znaleźć w Odrze i jej wodach granicznych" - pisze portal rbb24, powołując się na badania naukowców z Instytutu Ekologii Wód Słodkowodnych i Rybołówstwa Śródlądowego im. Leibniza. Zgodnie z ich analizami, niebezpieczne algi mogą doskonale się rozwijać w słonej wodzie, której temperatura wzrasta z powodu nadchodzącego lata.

Niemieccy politycy zwrócili się też z prośbą o wsparcie do federalnej minister środowiska Steffi Lemke. Przekonywali, że konieczne jest zwołanie konferencji polsko-niemieckiej.

W Odrze wciąż można znaleźć wysokie stężenia soli. Niemieccy naukowcy, urzędnicy oraz politycy zgromadzili się we wtorek 9 maja, aby debatować nad zapobiegnięciem kolejnej katastrofy na Odrze, oraz kontrowersyjnych pracach, jakie polska strona prowadzi na rzece.

Na Odrze trwają prace budowalne, które pomimo decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie, nie zostały zatrzymane. Skargę na decyzję środowiskową Głównego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) złożyły polskie i niemieckie organizacje ekologiczne, a także ministerstwo środowiska Brandenburgii. 

Greenpeace: Odra została zatruta na ŚląskuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas