Pelikan pojawił się na Pomorzu. "Potrafią zalecieć bardzo daleko"
W Pieniężnicy na Pomorzu pojawił się niecodzienny gość. Wieś została odwiedzona przez pelikana. Ptaki te żyją w wielu miejscach na świecie, w tym tylko na niektórych terenach europejskich. Skąd wziął się u nas? Tłumaczy ornitolog z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Bartosz Smyk.
Na dachu jednego z pomorskich domów niedawno wylądował pelikan. Ptak zamieszkuje różne obszary świata, w tym Europę. Nie żyje jednak na stałe w Polsce. "Nie miał jednak trudności, aby się tutaj przemieścić" - mówi Bartosz Smyk z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Pelikany są ptakami zaradnymi, sprytnymi i sprawnymi fizycznie. Ornitolog potwierdza, że ptaki te mają spore zasięgi i mogą przelecieć w różne, odległe rejony. "Pelikany świetnie latają" - mówi Interii Bartosz Smyk.
Pelikan w Polsce? To nie nowość
Jeden z największych ptaków latających zjawił się w naszym kraju nie pierwszy raz. Można powiedzieć, że przylatuje do nas regularnie. Kilka lat temu był np. widziany na Mazurach, a nawet w Wielkopolsce. "Pelikan wydaje się nam ptakiem egzotycznym, ale pojawia się w Polsce co roku" - dodaje ornitolog. W Polsce najczęściej można spotkać pelikana różowego, rzadziej (ale zdarzały się i takie przypadki) pelikana kędzierzawego.
Pelikany pojawiają się w Polsce co roku, choć są uważane przez wielu za ptaki egzotyczne.
Bartosz Smyk dodaje, że pelikan mógł przylecieć do nas znad Dunaju. Ptaki te znajdują się np. na terenie Rumunii. Trudno jest określić precyzyjne miejsce bytowania i zasięg pelikanów w Europie, ale zazwyczaj bytowały w południowej części kontynentu. Najdalej na północ ptaki te występowały na Węgrzech i Ukrainie.
Tendencja spadkowa
Pelikany są znane z charakterystycznej sylwetki podczas lotu - przypominają wymarłe pterodaktyle. Wiele osób potrafi rozpoznać te ptaki, patrząc na długie dzioby. Jak się okazuje, charakterystyczny workowaty dziób pelikana nie służy tylko połykaniu i przechowywaniu zdobyczy. Pomaga on też ptakowi utrzymać odpowiednią higienę. Różowe pióra pelikana, od których wzięła się nazwa tego gatunku, występują u samców; szczególnie widoczne są w okresie godowym. Co więcej pelikan zawdzięcza różowe pióra, między innymi rybom i innym pokarmom, które spożywa. Zawierają one pigmenty, które barwią pióra pelikana.
Od XIX w. można zaobserwować tendencję spadkową populacji pelikanów. Powodem tego jest - jak w przypadku większości zwierząt na Ziemi, działalność człowieka. Do zmniejszania liczebności prowadzi m.in. osuszanie podmokłych terenów oraz zabijanie pelikanów i dewastowanie ich siedlisk.