Papugi "dyskutują" na czacie. "To nie zastąpi im przebywania na wolności"
Naukowcy z amerykańskiego Northeastern University wraz z innymi badaczami postanowili sprawdzić, czy papugi potrafią "rozmawiać" ze sobą za pomocą mediów społecznościowych. Do jakich wniosków doszli po tym eksperymencie?
Kakadu białooka to papuga średniej wielkości. Występuje endemicznie tylko na Wyspach Tanimbar należących do Indonezji, ale gatunek wprowadzono m.in. na tereny Singapuru i Tajwanu. Kakadu była jednym z kilku gatunków ptaków, które wzięły udział w niecodziennym eksperymencie.
Według naukowców z Northeastern University papugi są w stanie tworzyć silne relacje i więzi społeczne za pośrednictwem czatów wideo. Badacze twierdzą, że nauczyli ptaki efektywnie obsługiwać media społecznościowe, co wzbogaciło życie ptaków przebywających w niewoli.
Ptasia wymiana zdań
Papugi kakadu oraz inne gatunki, były obserwowane przez trzy miesiące i jak mówią naukowcy, w tym okresie nauczyły się "rozmawiać" za pośrednictwem czatu wideo. Podczas spotkań z innymi ptakami, niektóre z nich tańczyły i śpiewały. Po tym eksperymencie opiekunowie ptaków zauważyli u nich poprawę zachowania i samopoczucia. Poinformowali również, że ptaki nauczyły się w tym czasie nowych umiejętności, np. wydawania nieznanych dotąd odgłosów. Badacze dodają jednak, że rozmowa na czacie nie zastąpi ptakom tego, czego mogłyby doświadczać na wolności.
"Staramy się pomagać tym, którzy już są w niewoli" - mówi jedna z badaczek, cytowana przez Independent.
Naukowcy odkryli również techniki socjalizacji ptaków, np. to, które ptaki inicjowały więcej rozmów. Badacze sugerują, że ptaki "utrzymywały kontakt nawet po zakończeniu badania", a niektóre z nich rozwinęły głęboką więź.