Odkryto nowy gatunek ptasznika. Od początku jest zagrożony wyginięciem

Naukowcy z Uniwersytetu w Idaho w Stanach Zjednoczonych powiadomili o odkryciu nowego gatunku ptasznika z rodziny Aphonopelma. Niestety szczęście nie trwało długo. Lista zagrożeń, z którymi muszą mierzyć się pająki stale się wydłuża, a na jej czele stoimy my - ludzie, ramię w ramię ze zmianą klimatu.

Pająk pochodzi z rodziny Aphonopelma, najbardziej zróżnicowanej gatunkowo rodziny ptaszników.
Pająk pochodzi z rodziny Aphonopelma, najbardziej zróżnicowanej gatunkowo rodziny ptaszników.123RF/PICSEL

Niedawno odkryty pająk żyjący w górskich lasach Chiricahua w Arizonie potrafi przetrwać na dużych wysokościach i mroźne zimy. Jednak postępująca ekspansja człowieka w tym regionie może zagrażać jego istnieniu.

Góry Chiricacuas znane są ze swojej unikalnej, endemicznej bioróżnorodności. Położone są w archipelagu Madrean, który rozciąga się między południowo-zachodnimi Stanami Zjednoczonymi, a północno-zachodnim Meksykiem. Odizolowane środowiska mają przydomek Madrean Sky Islands, ponieważ każdy oddzielny obszar kryje szerokie spektrum zwierząt, które mogą tam żyć. Jak niedawno dowiedział się zespół badaczy z University of Idaho i Millsaps College, co najmniej jeden z tych obszarów zawiera wcześniej nieznany gatunek ptasznika.

Poznajcie nowego ptasznika

Jak można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu Zoo Keys naukowcy nadali imię nowemu ptasznikowi na cześć jednego z badaczy, Michaela Jacobiego. Pająk pochodzi z rodziny Aphonopelma, najbardziej zróżnicowanej gatunkowo rodziny ptaszników.

Aphonopelma jacobii jest stosunkowo małym pająkiem. Jest niewiele większy od główki żołędzia. A. jacobii ma szaro-czarne ubarwienie, z jaskrawym czerwonym lub rudym odwłokiem. Występuje na górskich obszarach, jest odporny na mróz.

Pająk ten jest obecnie 30. znaną odmianą ptasznika w USA.

Czyhające niebezpieczeństwa

Amerykańscy naukowcy zaznaczają, że A. jacobii czeka wiele zagrożeń. Pierwszym z nich jest działalność człowieka.

Chodzi o coraz częstszą obecność ludzi w dolinie San Simon, rozbijanie kempingów, poruszanie się quadami itd. Innym, destrukcyjnym czynnikiem są pożary. Nieoczywistym wpływem człowieka na wyginięcie gatunku są… hodowle. Istnieją przesłanki, że ptaszniki będą wykorzystywane do handlu egzotycznymi zwierzętami domowymi ze względu na rzadkość ich występowania, piękne ubarwienie i potulne usposobienie.

Zmiana klimatu jest kolejnym zagrożeniem, z jakim musi zmierzyć się A. jacobii. Naukowcy zgodnie zauważają, że Madrean Sky Islands będą musiały zmierzyć się z pogarszającymi się warunkami w ciągu najbliższych kilku dekad - temperatury rosną, a roczne poziomy opadów maleją. Te ptaszniki, które ewoluowały, aby rozwijać się w chłodniejszych, bardziej wilgotnych górskich lasach, wyginą.

Niedawno informowaliśmy o powrocie jednego z pająków. Na ponad 3500 osobników w samym tylko Norfolk szacowana jest dzisiaj populacja jednego z największych pająków Europy, który jeszcze 14 lat temu uważany był w Wielkiej Brytanii za wymarły. Jego powrót na Wyspy Brytyjskie to jeden ze spektakularnych przykładów reintrodukcji do brytyjskiej przyrody w ostatnich latach. I to budzących wielkie emocje, bowiem ogromne pająki zelektryzowały mieszkańców kraju. Brytyjskie tabloidy piszą o "inwazji pająków wielkości szczura". Mówimy o bagnikach nadwodnych, jednych z największych (obok tarantuli ukraińskiej i tarantuli włoskiej oraz niektórych krzyżaków jak tygrzyk paskowany) pająków Europy, które wraz z rozłożonymi pokaźnymi odnóżami osiągają 7-8 cm.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas