Okres godowy "tygrysich" pająków. Samica zjada partnera i zagląda do domów
Tego pająka nie da się pomylić z żadnym innym. Jego widok może przestraszyć - samice to sporych rozmiarów osobniki z rodziny krzyżakowatych, a odwłok osiąga imponujące rozmiary. Właśnie trwa okres godowy tygrzyków paskowanych.
Tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi) to pająk znany ze śmiercionośnych godów, ale przede wszystkim z wyróżniającego się nietuzinkowego wyglądu. W Europie nie ma prawdopdoobnie drugiego tak egzotycznie wyglądającego pająka. Dlatego pierwszą myślą po zobaczeniu tygrzyka może być skojarzenie z egzotycznymi okazami niewystępującymi w Polsce.
Klimaty się zacierają, pająk dociera nawet do Szwecji
Tygrzyk przybył do Europy z rejonów Morza Czarnego. Obecnie gatunek występuje w całej Europie, a jego ekspansja jest najprawdopodobniej związana z postępującymi zmianami klimatycznymi. Różnice pomiędzy klimatem śródziemnomorskim a umiarkowanym zacierają się coraz bardziej.
W XIX wieku tygrzyk paskowany został zaobserwowany i opisany przez polskiego naukowca prof. Nowickiego, ale dopiero w latach 40. XX wieku podjęto się analizy migracji gatunku. Stwierdzono wtedy, że pająki ruszyły do Polski od strony Niemiec i Odry. Obecność pająków odnotowywano najpierw na terenach ówczesnych województw - poznańskiego i szczecińskiego. Prawdziwy wysyp wyjątkowo ubarwionych pająków odnotowano w latach 90. XX wieku, a ich obecność była i nadal jest symbolem zmian zachodzących w klimacie Polski.
Tygrysiego pająka można spotkać między innymi na polskich łąkach, nasłonecznionych nieużytkach, przy nasypach kolejowych, ale i w ogródkach przydomowych i domach. Pająki występują obecnie licznie na południu Polski.
Tygrzyk paskowany był objęty od 1995 roku ochroną, ale w 2011 roku został usunięty z listy gatunków objętych ochroną prawną w Polsce. Pająki nie atakują człowieka, o ile nie pojawi się z jego strony realne zagrożenie. Ukąszenie może wywołać reakcję alergiczną, ale jego skala może być zależna od wielu indywidualnych czynników. Wygląd samicy ma prawdopodobnie odstraszać innych drapieżników.
Tygrysi pająk - samica femme fatale
Uwagę zwraca przede wszystkim odwłok samicy w żółtym odcieniu i ozdobiony poziomymi ciemnymi pasami, które kontrastują z jasną barwą, a czasem pomarańczową, bo okazuje się, że samice mogą mieć różne barwy przez wzgląd na genetykę, a nawet stopień nasłonecznienia. Samica charakterystyczne tygrysie paski ma również na odnóżach.
Samiec gatunku tego pająka jest całkiem inny. Może być nawet trzykrotnie mniejszy niż samica, a jego brązowa barwa całkowicie odbiega od wyglądu tygrysiej partnerki.
Tygrzyk to tzw. łowca bierny. Oznacza to, że na ofiary oczekuje w zbudowanej przez siebie elastycznej sieci. Naukowcy uważają, że pająk ten może długo (co najmniej kilka dni) przetrwać bez jedzenia, a konsumpcja zależy tylko od aktywności ofiar.
Śmiertelne gody
Końcówka lata to czas godów tygrzyków paskowanych. Podczas kopulacji samica wpada w stan odrętwienia (tzw. katalepsja), aby samiec mógł przeżyć stosunek. Ale do czasu, bowiem wiele przedstawicielek gatunku Argiope bruennichi pożera swoich partnerów po miłosnym akcie. Wyjątkowości relacjom pająków nadaje fakt, że samce z rodziny pogońcowatych również potrafią wpaść w stan katalepsji, aby nie zostać pożartym.
Odwłok samicy tygrzyka paskowanego około miesiąca po kopulacji rośnie nawet o kilkadziesiąt procent. W przyrodzie samica składa jaja w pieczołowicie przygotowanych kokonach. Źródła naukowe podają, że młode wykluwają się na przełomie października i listopada, ale samica nie dożyje ich narodzin. Samica po złożeniu kokonów umiera. Natura jest również brutalna dla potomstwa - również nie wszystkie młode przetrwają zimę.