Niecodzienny konkurs piękności. Wybierają najładniejszego nietoperza
Oprac.: Katarzyna Nowak
Nietoperze niektórym wciąż kojarzą się tylko z Batmanem, Draculą, wścieklizną lub wplątywaniem we włosy. Bywają niesłusznie demonizowane, a tak naprawdę odgrywają kluczową rolę w środowisku - zjadają owady i zapylają rośliny. Do 31 października trwa Międzynarodowy Tydzień Nietoperzy. Z tej okazji w Stanach Zjednoczonych odbywają się wybory na najpiękniejszego przedstawiciela tego rzędu.
Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Nietoperzy Stanach Zjednoczonych odbywa się wyjątkowe głosowanie. Mieszkańcy USA, wybierając swoich faworytów, mogą zdobyć nieco więcej wiedzy na temat tych latających ssaków.
Który nietoperz jest najsłodszy? Każdy
Na całym świecie żyje ponad 1400 gatunków nietoperzy, a to stanowi niemal 20 proc. ssaków. Nietoperze występują niemal na całej planecie z wyjątkiem terenów polarnych i pustynnych.
Te latające ssaki coraz częściej stają w obliczu licznych zagrożeń ze strony człowieka, takich jak utrata siedlisk i zanieczyszczenie światłem. Nietoperze to fascynujące zwierzęta, pożyteczne i zupełnie niegroźne dla człowieka, choć niestety nadal mogą wzbudzać lęk.
Amerykańska federalna agencja rządowa zajmująca się ochroną środowiska od kilku lat organizuje "konkurs piękności", w którym głosujący wybierają najsłodszego nietoperza. Plebiscyt jest okazją do podniesienia świadomości na temat tych zwierząt. 31 października zostanie wyłoniony zwycięzca. A jest w czym wybierać.
W szranki stanęły w tym roku m.in. Hoary Poter (kosmatnik srebrzysty), Batlor Swift (Myotis ciliolabrum), Robert Battinson (nocek) czy Batt Damon (Myotis ciliolabrum). Imiona zawodników w zabawny sposób łączą popkulturę z nazwami gatunkowymi latających ssaków. Na faworytów uczestnicy konkursu głosują poprzez media społecznościowe (ankieta w relacjach na Instagramie).
Polskie nietoperze
A ile nietoperzy jest w Polsce? Z ubiegłorocznych wyliczeń wynika, że najwięcej zwierząt żyło w Lubuskiem - naliczono ich ok. 40 tys. Wiadomo, że duże grupy bytują też w woj. dolnośląskim. Ale jest jeszcze inne miejsce na mapie Polski szczególnie znane właśnie z obecności nietoperzy - to Ojcowski Park Narodowy.
Większość z występujących w Polsce gatunków nietoperzy, przynajmniej przez część swojego życia, wykorzystuje obiekty zbudowane przez człowieka. Zastępują one naturalne schronienia, których ze względu na działanie ludzi ubywa.
Nietoperze w Polsce są objęte ścisłą ochroną na mocy Ustawy o Ochronie Przyrody. Na poziomie międzynarodowym nietoperzy dotyczą trzy akty prawne. Konwencja o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk (zwana Konwencją Berneńską), konwencja o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt (zwana Konwencją Bońską) i dyrektywa Habitatowa (Siedliskowa) EWG.