Najszersze i największe plaże w Polsce. Miejsca nad Bałtykiem bez tłoku

Andrzej Zasadni

Oprac.: Andrzej Zasadni

Najszersze plaże w Polsce mają sporo ponad 100 metrów szerokości. Taka przestrzeń daje pewność, że każdy wypoczywający znajdzie kawałek miejsca dla siebie i - co oczywiste - swojego parawanu. Największe plaże to gwarancja, że plażowicze nie będą ściskać się jak sardynki w puszce. Gdzie są nad Bałtykiem?

Gdzie są największe i najszersze plaże w Polsce? Morze Bałtyckie ma do zaoferowanie kilka ciekawych miejsc, gdzie turyści unikną tłumów oraz tłoku.
Gdzie są największe i najszersze plaże w Polsce? Morze Bałtyckie ma do zaoferowanie kilka ciekawych miejsc, gdzie turyści unikną tłumów oraz tłoku.123RF/PICSEL

Największa plaża w Polsce: Gdańsk Stogi

Najszersza plaża w Polsce znajduje się w Gdańsku. Dokładnie w dzielnicy Stogi na Wyspie Portowej można odpoczywać na plaży o szerokości 135 metrów. W jej pobliżu znajdują się parkingi, pętle tramwajowa oraz autobusowa. Kąpielisko Stogi znajduje się niedaleko centrum miasta. Aby dotrzeć na plażę, należy wsiąść w tramwaj linii 8 lub 3 spod dworca głównego w Gdańsku. W niespełna 30 minut można znaleźć się w piaszczystym raju.

Najszersza plaża w Polsce znajduje się w Gdańsku. Ta w dzielnicy Stogi na Wyspie Portowej ma aż 135 metrów szerokości, a z plaży można podziwiać żurawie stoczni.
Najszersza plaża w Polsce znajduje się w Gdańsku. Ta w dzielnicy Stogi na Wyspie Portowej ma aż 135 metrów szerokości, a z plaży można podziwiać żurawie stoczni.Wojciech Strozyk/REPORTEREast News

Najszersza plaża w Polsce może wyróżnić się także tym, że jest jedną z najczystszych i najładniejszych w Trójmieście. Posiada nowoczesne zaplecze ratowniczo - sanitarne, a kąpielisko oraz plaża jest strzeżona przez ratowników WOPR.

Najszersze plaże w Polsce: Sopot

Aby odwiedzić największe plaże w Polsce, nie trzeba ruszać się z Trójmiasta. Druga na naszej liście to plaża w Dolnym Sopocie. Ta ma ponad 100 metrów szerokości w przeważającej części, natomiast im bliżej molo, tym jej szerokość wzrasta i osiąga nawet 123 metry szerokości. Sporo miejsca wypoczywający nad Morzem Bałtyckim znajdą także po drugiej stronie molo w Sopocie, gdzie szerokość plaży wynosi około 97 metrów.

Druga największa plaża w Polsce znajduje się tuż obok cenionego i chętnie odwiedzanego miejsca. To oznacza, że w szczycie sezonu trzeba liczyć się z większą liczbą osób wypoczywających nad Bałtykiem. Mimo to, wielkość plaży w Sopocie gwarantuje, że znalezienie miejsca na swój parawan nie powinno stanowić większego wyzwania.

Najszersze plaże w Polsce: Ustka i Łeba

Szukając miejsca na wypoczynek, gdzie nie ma tłoku, warto wybrać się także do Ustki. Miasto może pochwalić się tym, że ma dostęp do trzeciej najszerszej plaży w Polsce. Ta jest mocno zróżnicowana, natomiast można znaleźć tam duże fragmenty, a najszerszy odcinek mierzy około 115 metrów. Ustka może się pochwalić czystą, piaszczystą plażą oraz dodatkowo czystą wodą.

Najszersze plaże w Polsce to także okolice Łeby. W jej pobliżu można wybrać miejsce, której maksymalna szerokość wynosi 106 metrów. Czwarta w naszym zestawieniu największa plaża w Polsce ceniona jest za piaszczystość. Do tego wzdłuż morskiego brzegu na turystów czekają różnorodne krajobrazy i zmienna, niejednostajna linia brzegowa. Na ponad 10-kilometrowej długości brzegowej znajduje się wiele szerokich i pięknych plaż, do których z miasta prowadzą liczne zejścia. Latem w Łebie wydzielane są dwa duże, strzeżone kąpieliska.

Najszersze plaże w Polsce: Świnoujście

Niektórzy twierdzą, że plaża w Świnoujściu to najpiękniejsza z leżących nad polską częścią Bałtyku. Nie dyskutując z gustami, wybór zostawiamy czytelnikom, natomiast nie ma wątpliwości, że należy do jednej z największych w kraju. Szerokość plaży w Świnoujściu dochodzi do 105 metrów. Warto jednocześnie zaznaczyć, że ten odcinek to również miejsce, gdzie woda w Bałtyku jest ciepła. Wszystko przez niewielką głębokość przy brzegu. To jednocześnie doskonałe miejsce dla rodzin z małymi dziećmi, bo można odejść od plaży parę metrów i wciąż mieć wodę po kolana.

W granicach Świnoujścia jest aż 10 kilometrów pięknych, piaszczystych plaż. Prowadzi do nich 12 wejść, a w wielu miejscach piąta najszersza plaża w Polsce w naszym zestawieniu przekracza 70 metrów. Przy plaży, na końcu Falochronu Zachodniego w Świnoujściu znajduje się charakterystyczna Stawa Młyny. W przeciwieństwie do klifowych wybrzeży, w tym miejscu morze "cofa się" oddając okolicy plażę. Na przestrzeni ostatnich 200 lat linia brzegowa przesunęła się około 1,5 kilometra na północ.

Powodzie błyskawiczne w Polsce. Na czym polega to zjawisko?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}