Wydmy w Łebie są unikatowe w skali Europy. Mają kształt sierpa

Morze, wiatr i piasek to na Pomorzu widok powszechny. Ale łebskie ruchome wydmy to już inna bajka. To właśnie tutaj na terenie Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się największy w Europie pas ruchomych wydm. Nic dziwnego, że polskie wydmy przyciągają turystów i naukowców z całego świata.

Największą atrakcją w Łebie są prawdopodobnie rozległe ruchome wydmy
Największą atrakcją w Łebie są prawdopodobnie rozległe ruchome wydmyRafal JablonskiEast News

Pustynia nad Bałtykiem. Polska Sahara

Pustynia w Łebie nazywana "polską Saharą" jest miejscem na mapie Polski wybitnym. Obszar wydm znajduje się na mierzei między Bałtykiem a Jeziorem Łebsko, a piaszczyste wzgórza osiągają wysokość do kilkudziesięciu metrów. Co roku podczas sztormu i w innych okresach w tym pustynnym krajobrazie zachodzą dynamiczne zmiany. Piasek rozsypuje się po lasach i bagnach dzięki sile wiatru i fal.

Wydmy w Łebie wędrują na wschód. Największa - Łącka Góra ma ponad 40 m wysokości, choć nie można określić jej jednej i stałej wysokości z powodu dynamicznych zmian zachodzących w krajobrazie. Widać z niej jezioro i morze. Wydma ta zajmuje obszar ok. 500 hektarów. 

Wydmy mogą powstawać i rozwijać się na pustyniach, obszarach piaszczystych wybrzeżach morskich, w dolinach rzek, oraz w miejscach nagromadzenia tzw. osadów fluwioglacjalnych.

W zależności od kierunku wiatru kształt wydm może być różny, dlatego wyróżnia się wydmy podłużne, poprzeczne, paraboliczne, czy barchany, czyli wydmy o kształcie sierpa. Barchany typowe są dla pustyń, na których przeważa jeden kierunek wiatru, formacje te można podziwiać także nad Bałtykiem.

Wyróżnia się też wydmy o niezwykłych i zróżnicowanych kształtach, np. piramidalne, i gwiaździste. Są one usypane przez wiatry wiejące z kilku różnych kierunków. Cieszącym oko widokiem są z kolei charakterystyczne zmarszczki na piasku utworzone w wyniku powiewów wiatru.

Wydmy ruchome w Łebie - największe w Europie

Wyjątkowe wydmy są położone na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, który został utworzony w 1974 r. i jest jednym z 2 parków nadmorskich w kraju. Park powstał przede wszystkim po to, aby zachować i chronić niezwykłą nadmorską różnorodność biologiczną, a także systemy jezior i terenów podmokłych otoczonych przez lasy. Szczególną troską otoczony jest wydmowy pas Mierzei Łebskiej z unikatowymi w skali Europy wydmami ruchomymi.

Słowiński Park Narodowy skrywa jeszcze więcej tajemnic. Na jego terenie znajdują się prastare drzewa (w okolicach jeziora Dołgie Duże), będące pamiątką po kiedyś istniejącej tu puszczy. Co jakiś czas w tym miejscu morze odsłania i z powrotem ukrywa pochłonięte konary. Pamiątki w postaci pni można znaleźć także w miejscowości Łazy, leżącej na mierzei między Bałtykiem a jeziorem Jamno. 

Na terenie parku narodowego znajduje się ponadto ponad 150 km szlaków turystycznych i wiele tras rowerowych, które zachwycają pięknem nadmorskich lasów (roślinność borowa oraz ols) i unikatowym pustynnym krajobrazem. Na kilka szlaków można wejść także z psem. To miejsce trzeba odwiedzić.

Wydmy w ŁebieStanislaw BielskiEast News
Żółta woda w Bałtyku. Czy są powody do obaw?Namierzeje.pl | Facebook/namierzeje materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas