Krakowski potok zanieczyszczony. Woda zabarwiła się na czerwono

Potok Rzewny w Krakowie został zanieczyszczony nieznaną substancją. Nie wykryto niebezpiecznych chemikaliów zagrażających środowisku, ale trwają poszukiwania ewentualnego sprawcy zdarzenia.

Potok Rzewny w Krakowie zabarwił się na czerwono
Potok Rzewny w Krakowie zabarwił się na czerwonoCanva/Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w KrakowieINTERIA.PL

W czwartek 13 czerwca inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie interweniowali ws. zanieczyszczenia potoku Rzewnego. Potok wypływa w Sidzinie i spływa w kierunku północno-wschodnim przez Kliny Zacisze, Kliny Borkowskie, Borek Fałęcki, po południowej stronie Cmentarza Borek Fałęcki i Lasu Borkowskiego.

Potok Rzewny zanieczyszczony

Zaraz po otrzymaniu zgłoszenia o nienaturalnym, czerwonym kolorze potoku na miejscu zjawili się inspektorzy WIOŚ, Policja, Straż Miejska oraz Zastęp PSP z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Krakowie.

"Inspektorzy po otrzymaniu zgłoszenia niezwłocznie udali się w teren w celu przeprowadzenia wizji i poboru próbek wody do badań. Na miejscu przeprowadzono oględziny i sporządzono dokumentację fotograficzną. Inspektorzy potwierdzili, że zanieczyszczenie czerwoną substancją potoku występowało na odcinku ok. 1,3 km  - od ul. Zawiłej, aż do osiedla przy ul. Borkowskiej i miejsca ujęcia potoku Rzewny w zabudowany podziemny przepust" - podał WIOŚ.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiskamateriały prasowe

Inspektorzy ustalili, że w wodzie nie znalazły się żadne niebezpieczne substancje, które mogłyby zagrażać środowisku. Pomimo intensywnej czerwonej barwy wody, nie stwierdzono również martwych ryb i nie odnotowano nieprzyjemnego zapachu.

Inspektorzy poinformowali, że sytuacja będzie nadal monitorowana w celu m.in. ustalenia potencjalnego sprawcy zanieczyszczenia.

Nad potokiem Rzewnym w 2007 r. wyznaczono użytek ekologiczny "Rozlewisko potoku Rzewnego".

Powodzie błyskawiczne w Polsce. Na czym polega to zjawisko?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas