Czy można wejść na plażę z psem? Zasady nad Bałtykiem są jasne
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Zbliża się sezon urlopowy, a Morze Bałtyckie jest jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Ale co zrobić, gdy w domu jest nieodłączny, czworonożny przyjaciel? Czy można zabrać psa na plażę, aby mógł cieszyć się tym wyjątkowym czasem z całą rodziną? Sprawdziliśmy zasady, które panują na bałtyckich plażach.
Spis treści:
Czy można wejść na plażę z psem?
Na większości nadmorskich plaż w Polsce obowiązuje zakaz obecności zwierząt, wprowadzany przez władze lokalne. Za jego złamanie grozi nawet 500 złotych mandatu.
Temat obecności psów na plaży wywołuje wiele dyskusji. Niektórzy twierdzą, że czworonożni przyjaciele mogą uczestniczyć w plażowaniu i morskich zabawach, inni uważają, że istnieje zbyt duże ryzyko, np. pogryzienia innych osób.
Nie wszystkie plaże są przyjazne zwierzętom, ponieważ zwierzęce odchody mogą przenosić choroby na ludzi. Nie wszyscy właściciele troszczą się o odrobaczanie swoich pupili z odpowiednią częstotliwością, a do tego nie zbierają odchodów zwierząt, przyczyniając się w ten sposób do zanieczyszczania terenu i rozprzestrzeniania się pasożytów. Ponadto istnieją obawy, że bardziej agresywne psy będą pojawiać się na plaży bez kagańca i powodować wypadki. Z tego powodu w wielu miejscach nad Bałtykiem nadal nie ma plaż przyjaznych zwierzętom.
Bałtyckie plaże przyjazne dla psów
Na szczęście wiele lokalnych samorządów już zrozumiało, że pozostawienie zwierzęcia w domu na czas urlopu nie jest możliwe. Każdy właściciel czworonoga chciałby z nim spędzić dzień na plaży, wybrać się na spacer brzegiem morza, a nie trzymać się od niego z daleka.
Dlatego wprowadzono regulamin plaż, w którym jasno określono, czy i kiedy można przebywać na danym terenie z psem. Warto zapoznać się z nim przed wyjazdem.
Poza tym w najpopularniejszych kurortach nad Morzem Bałtyckim wyznaczono także obszary i wejścia na plaże dla psów.
Które plaże są otwarte dla psów?
- Białogóra - wejście na plażę nr 32.
- Darłówko - plaże strzeżone, wejście z psem możliwe po godzinie 20:00, na plażach niestrzeżonych brak zakazu.
- Dębki - wejście na plażę nr 18.
- Gdynia - od 01.10 do 30.04 wszystkie plaże, a od 01.05 do 30.09, plaża w Orłowie pomiędzy wejściem nr 18 a 19 oraz na Oksywiu w pobliżu wejścia nr 4.
- Gdańsk - tzw. Psia Stacja pomiędzy wejściami nr 34 a 36 w Brzeźnie oraz miejsca niestrzeżone przez ratowników.
- Jastarnia - wejście nr 55 od strony Juraty.
- Kuźnica - wejście na plażę nr 29.
- Karwieńskie Błota - wejście na plażę nr 4.
- Kołobrzeg - plaża Podczele (na wschód od ul. Brzeska) oraz Radzikowo (na wschód od ul. Zachodniej).
- Łeba - plaża zachodnia przy ul. Jachtowej.
- Międzyzdroje - odcinek od zejścia M do L.
- Niechorze - wejście na plażę nr 18.
- Pobierowo - wejście nr 32 na plażę wschodnią i nr 43 na plażę zachodnią.
- Pogorzelica - wejście na plażę nr 2 oraz zejście techniczne nr 1.
- Pustkowo - sektor dla psów przy wejściu nr 31.
- Rewal - psie plaże przy wejściach nr 19, 20 i 26.
- Rowy - wejście na plażę znajduje się około 350 m w kierunku zachodnim od ulicy Wczasowej.
- Sopot - na molo przez cały rok, na każdą plażę w sezonie od 01.10 do 30.04 oraz wejścia nr 43, 44 i 45 od 18:00 do 24:00 w okresie od 01.05 do 30.09.
- Świnoujście - odcinek ponad 1000 m2 wyznaczony na plaży przy ul. Uzdrowiskowej oraz Ahlbeck po stronie niemieckiej.
- Trzęsacz - wejście na plażę wschodnią nr 27 i zachodnią nr 28.
Kiedy nie zabierać psa na plażę?
Jako opiekun najlepiej znasz swojego psa. Jeśli jest zwierzęciem bardzo płochliwym, być może przebywanie w obecności innych psów i ludzi nie będzie dla niego komfortowe. Kolejną kwestią, którą warto rozważyć przed zabraniem psa na plażę, jest pogoda. Pamiętaj, że w upalne dni będzie bardzo gorąco, a zwierzaki nie lubią zbyt dużej ekspozycji na słońce. Niektóre psy chcą wejść do wody, żeby się ochłodzić, ale inne wolą spokojny spacer brzegiem późnym popołudniem.
Nawet jeśli twój czworonożny przyjaciel jest posłuszny i spokojny, zawsze miej smycz w zasięgu ręki. Na plażach przyjaznych psom są zwierzęta o różnych temperamentach. Warto również pamiętać, że w wielu miejscach obowiązuje nakaz trzymania psa na smyczy oraz w kagańcu.