Ludzie wytępili dwa razy więcej gatunków ptaków, niż wcześniej sądziliśmy

Naukowcy poinformowali, że nawet ponad 1400 gatunków ptaków wymarło za sprawą działalności człowieka. To dwa razy więcej, niż dotąd uważaliśmy.

Człowiek doprowadził do wyginięcia ponad 1400 gatunków ptaków
Człowiek doprowadził do wyginięcia ponad 1400 gatunków ptakówAlain Roux / Biosphoto/Bios Photo/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Nowe badania sugeruje, że ludzie doprowadzili do wyginięcia nawet 1430 gatunków ptaków. Zdaniem naukowców zniknął jeden na dziewięć gatunków, czyli dwukrotnie więcej niż wynikało z dotychczasowych szacunków. Jak twierdzą, przybycie ludzi do takich miejsc jak Hawaje, Tonga czy Azory doprowadziło do dalekosiężnych skutków, w tym wylesiania, nadmiernych polowań i wprowadzenia gatunków inwazyjnych.

Przez człowieka wyginęło ponad 1400 gatunków ptaków

Analizy przeprowadzone przez Brytyjskie Centrum Ekologii i Hydrologii (UKCEH) wskazują, że w rezultacie wyginęło wiele nieznanych gatunków ptaków, które dotąd nie były uwzględniane w badaniach. Co więcej, dane historyczne sprzed XVI wieku są ograniczone przez fakt, że lekkie kości ptaków z czasem ulegają rozpadowi, ukrywając prawdziwy rozmiar globalnego wymierania.

Autorzy badania uważają więc obecnie, że 1430 gatunków ptaków, czyli prawie 12 proc., wymarło we współczesnej historii ludzkości, począwszy od późnego plejstocenu około 130 tys. lat temu. W 90 proc. na wyspach zamieszkanych przez ludzi, zdecydowana większość bezpośrednio lub pośrednio w wyniku działalności człowieka.

Dront dodo i las na Mauritiusie
Dront dodo i las na MauritiusieTravel CollectionEast News

Należą do nich kultowy dodo z Mauritiusa, alka wielka z północnego Atlantyku czy dudek wielki z Wyspy Świętej Heleny. Co ciekawe, naukowcy są przekonani, że jedynie 50 z tych gatunków wymarłoby w sposób naturalny. Tym samym, jak twierdzi dr Rob Cooke, specjalista ds. modelowania ekologicznego w UKCEH, badanie pokazuje, że wpływ człowieka na różnorodność ptaków jest znacznie większy, niż wcześniej sądzono:

Ludzie szybko wyniszczyli populacje ptaków poprzez utratę siedlisk, nadmierną eksploatację i wprowadzenie szczurów, świń i psów, które napadały na gniazda ptaków i konkurowały z nimi o pożywienie. Pokazujemy, że wiele gatunków wymarło przed zapisami pisanymi i nie pozostawiło po sobie żadnego śladu, utraconego z historii.

Dr Spren Faurby z Uniwersytetu w Göteborgu, współautor badania, dodaje też, że to historyczne wymieranie ma poważne konsekwencje dla obecnego kryzysu różnorodności biologicznej. Jego zdaniem świat mógł nie tylko stracić wiele fascynujących ptaków, ale także ich różnorodne role ekologiczne, które prawdopodobnie obejmowały kluczowe funkcje, takie jak rozsiewanie nasion czy zapylanie i będzie to miało kaskadowy szkodliwy wpływ na ekosystemy.

Marnowanie żywności podczas świąt: co można z tym zrobić?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas