Reklama

Kochasz? Nie jedz. One zaskoczą cię inteligencją

Zwierzęta swoją inteligencją potrafią zaskoczyć niejednego naukowca. Często niesłusznie ich nie doceniamy, sprowadzając je do roli zaledwie podrzędnych gatunków, choć gdybyśmy lepiej się im przyjrzeli, dostrzeglibyśmy wyjątkową mądrość ich zachowania.

Wrony

Ptaki z rodziny krukowatych nie od dziś słyną ze swojej ponadprzeciętnej inteligencji. W Szwecji postanowiono nawet wykorzystywać ich zdolności do sprzątania porozrzucanych po całym kraju niedopałków papierosów.

Zaprojektowano specjalne urządzenia, które za każdy zebrany niedopałek nagradza ptaki niewielką ilością pożywienia. Wrony szybko nauczyły się czerpać korzyści na takich wymianach i w mgnieniu oka opanowały umiejętność, z którą do dzisiaj problem ma wielu palaczy.

Inny razem naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym wrony, aby napić się, musiały wrzucić do wąskich pojemników odpowiednią liczbę kamieni, dzięki którym poziom wodny wzrastał do odpowiedniego poziomu. Jak można się domyślić, ptaki poradziły sobie z zadaniem perfekcyjnie.

Reklama

Zobacz także: Wrony sprzątają niedopałki po papierosach

Ośmiornice

Ośmiornice z pewnością możemy jednymi z najinteligentniejszych oraz najbardziej fascynujących stworzeń na świecie. Mimo że zwierzęta te od razu po urodzeniu skazane są na pastwę losu, potrafią wykształcić wiele niezwykłych umiejętności.

Przykładowo ośmiornice potrafią zmieścić się w wyjątkowo małych przestrzeniach. Osobnik bez problemu zmieściłby się w niewiele większym od niego słoiku i co najbardziej interesujące, nawet gdyby został w nim zamknięty, potrafiłby z niego wyjść poprzez odkręcenie zakrętki od środka. Oczywiście to tylko jedna z niewielu zaskakujących umiejętności tych stworzeń.

Nowozelandzcy badacze postanowili kilka lat temu sprawdzić, czy wspominane zwierzęta potrafiłyby zrobić zdjęcie. Wynik eksperymentu był pozytywny, a wyjątkowe działa sztuki można było nabyć za zaledwie dwa dolary.

Co więcej, u pewnej ośmiornicy wykryto nawet umiejętności przepowiadania przyszłości. Mowa oczywiście o Paulu, który zasłynął z prawidłowego typowania meczów piłkarskich. Podczas mistrzostw świata w 2010 roku wytypował on prawidłowo osiem na osiem spotkań, pobijając pod względem skuteczności wszystkich profesjonalistów. Oczywiście tę zdolność możemy potraktować z przymrużeniem oka.

Zobacz także: Ośmiornice mają skłonności samobójcze. Naukowcy wiedzą dlaczego

Małpy

Określenia "małpa" w stosunku do osób prymitywnych użyje tylko ktoś, kto nie widział tych niezwykłych stworzeń w rzeczywistości. O ich zaskakujących zachowaniach z pewnością można by napisać niejedną książkę, a temat wciąż nie zostałby wyczerpany.

Szympansy podobnie jak ludzie potrafią posługiwać się przeróżnymi narzędziami i co więcej, są w stanie nawet samodzielnie je wytworzyć. Wśród tego typu przyrządów znajdziemy między innymi gąbki wytworzone z liści czy specjalnie zaprojektowane patyki do wydobywania termitów.

Wspomniane zwierzęta charakteryzują się również wyjątkową pamięcią krótkotrwałą. W jednym badaniu na ekranie pojawiały się w losowych miejscach cyfry od jeden do dziewięciu, a następnie zostały one zakryte białymi kwadratami. Zadaniem szympansów było jak najszybsze dotknięcie palcem liczb w odpowiedniej kolejności. Jeden z nich wykonał zadanie w 0,67 sekundy.

Zobacz także: Najstarszy goryl świata obchodzi 65. urodziny

Delfiny

Naukowcy badający delfiny od lat zasypują nas kolejnymi niezwykłymi faktami dotyczącymi tych ssaków. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że te wodne stworzenia tak jak ludzie posługują się imionami. Aby przywołać danego osobnika, wystarczy odtworzyć jego charakterystyczny gwizd.

Tak jak ludzie korzystają one również z własnej apteczki. Do leczenia infekcji używają różnych koralowców, które zawierają związki o działaniach przeciwbakteryjnych oraz przeciwdrobnoustrojowych. Warto wspomnieć, że wiele innych gatunków zwierząt również opanowało podobne zdolności medyczne. 

Smaker poleca: Obiady bez mięsa. Tak karmiły nas babcie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy