Wrony sprzątają niedopałki po papierosach

Szwedzki startup postanowił uruchomić nietypową usługę sprzątania. Firma Corvid Cleaning chce sprzątać miejsca publiczne z niedopałków papierosów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że sprzątaczami w firmie mają być… wrony.

Ptaki za każdy przyniesiony niedopałek otrzymują niewielką ilość jedzenia, które wydaje specjalna maszyna zaprojektowana przez startup wywodzący się z miasta Södertälje niedaleko Sztokholmu. Założyciel firmy Corvid Cleaning tłumaczy, że wrony są dzikie i sprzątają ulice z niedopałków papierosów dobrowolnie.   

Niedopałki papierosów są jednym z najbardziej powszechnych odpadów na Ziemi. Nie tylko pozostawiają one nieprzyjemny widok, ale są także szkodliwe dla środowiska, między innymi poprzez zatruwanie gleb. W Szwecji, skąd pochodzi startup Corvid Cleaning, stanowią one aż 62 proc. wszystkich wyrzucanych na ziemię śmieci.

Reklama

Wrony sprzątają papierosy wyrzucone na ulice

Założyciel firmy Christian Günther-Hanssen szacuje, że metoda sprzątania niedopałków papierosów z pomocą wron może pozwolić zaoszczędzić aż 75 proc. kosztów, jakie miasta ponoszą z tytułu sprzątania tych odpadów.

Szwed na razie jest w fazie testów swojego rozwiązania. W eksperymentach zdecydował się wykorzystywać wrony brodate, ponieważ są to jedne z najinteligentniejszych ptaków. Badania wskazują, że ich rozumowanie jest na poziomie 7-letniego dziecka. Wrony uczą się zachowań także od innych osobników - jest więc szansa, że przeszkolenie kilku ptaków zaowocuje wykształceniem tego rozumowania u innych.

Szacuje się, że posprzątanie jednego niedopałka papierosa kosztuje obecnie w Szwecji około 35 groszy. Jeśli eksperyment z wronami się powiedzie, koszt ten może spaść poniżej 9 groszy za jeden niedopałek - szacuje Günther-Hanssen.

Warto zaznaczyć, że to nie pierwszy raz, kiedy ktoś próbuje wykorzystać ptaki do sprzątania papierosów. Podobny pomysł przedstawił już w 2017 roku holenderski startup Crowded Cities.

Źródła: The Guardian, RCA  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: papierosy | śmieci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama