Kochają je miliony. Australia chce uratować bożonarodzeniowe chrząszcze
Chrząszcz bożonarodzeniowy to uwielbiany przez Australijczyków owad. Ten przedstawiciel rodzaju Anoplognathus ma jednak pewien problem. Od wielu lat liczebność tego gatunku maleje. Naukowcy sprawdzają, dlaczego.
Anoplognathus viriditarsis to niezwykle barwny owad występujący w Australii południowo-wschodniej. Pancerz tego chrząszcza mieni się rozmaitymi kolorami i refleksami: żółtym, złocistym, jasnoczerwonym i różowym. Chrząszcz ten pojawia się co roku w okresie świątecznym i zajmuje w sercu Australijczyków wyjątkowe miejsce.
Niestety naukowcy zauważyli, że te błyszczące owady są widywane coraz rzadziej. W związku ze znikającymi chrząszczami w Australii realizowany jest ogólnokrajowy projekt naukowy. Jego celem jest policzenie owadów i dotarcie do przyczyn coraz rzadszych spotkań z nimi.
Bożonarodzeniowe liczenie chrząszczy
Naukowcy z Invertebrates Australia i Uniwersytetu w Sydney zaapelowali do Australijczyków o wzięcie udziału w pierwszym w historii bożonarodzeniowym liczeniu chrząszczy. Mieszkańcy proszeni są o sfotografowanie owadów i przesyłanie zdjęć do biologów. Specjaliście mają także nadzieję ustalić czy kolorowym chrząszczom grozi wyginięcie.
Projekt spotkał się z ciepłym przyjęciem. Do naukowców wpłynęły już tysiące zdjęć od mieszkańców z całej Australii. Akcja obywatelska dała też dodatkowe korzyści - mieszkańcy sfotografowali cztery bardzo rzadkie gatunki, których nie widziano od dziesięcioleci.
Australijczycy liczą na jeszcze więcej dobrych wiadomości, choć globalne perspektywy dotyczące różnorodności biologicznej nie napawają optymizmem. Z powodu zmian klimatu i przekształcenia środowiska poszczególne gatunki zmniejszają swój zasięg, są zmuszone poszukiwać nowych siedlisk, a w najgorszym scenariuszu wymierają.
Zmiany w środowisku a liczebność chrząszczy
Pełne wyniki obserwacji Anoplognathus viriditarsis będą znane dopiero za kilka lat, ponieważ trudno określić jednorazowo, ile tych owadów żyje na terenie Australii.
Chrząszcze są nie tylko znane ze względu na swój wygląd - owady odgrywają również istotną rolę w ekosystemach. Stanowią źródło pokarmu dla innych zwierząt, a larwy napowietrzają glebę i przetwarzają rozkładającą się materię organiczną.