Jeden z najcenniejszych grzybów w Polsce. Pomaga na ciśnienie i pamięć

Ten grzyb jest pospolity w Ameryce Północnej, Europie, Japonii, Korei, a nawet w odległej Nowej Zelandii. Zawiera mnóstwo cennych pierwiastków i ma szereg właściwości prozdrowotnych: od obniżania cholesterolu, poziomu cukru przez właściwości antyoksydacyjne po wspomaganie pamięci. Jednak często jest pomijany przez grzybiarzy. Dlaczego unikamy zbierania kani?

Kania, mimo wielu cennych właściwości, jest pomijana przez grzybiarzy
Kania, mimo wielu cennych właściwości, jest pomijana przez grzybiarzy123RF/PICSEL

Kania, a dokładniej czubajka kania (Macrolepiota procera), jest grzybem należącym do rodziny pieczarkowatych. W zależności od regionu Polski mówi się na nią sowa, stroszka strzelista, bełdka, parasol lub parasolnik.

Można ją znaleźć w lasach od lipca do końca października. Kani należy szukać na obrzeżach lasów, na łąkach, leśnych polanach, ale też w trawiastych brzegach rzek i jezior. Przez grzybiarzy doceniana jest za aromat i smak.

Kania ma wiele cudownych właściwości

Ten grzyb posiada wyjątkowo dużo substancji prozdrowotnych. Ok. 11 proc. suchej masy tego gatunku stanowią beta- i alfa-glukany, które są odpowiedzialne za obniżanie cholesterolu. Zmniejszają też prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca czy cukrzycy. Kanie są niskokaloryczne, więc idealnie sprawdzają się w dietach zakładających redukcję tkanki tłuszczowej.

Kanie bogate są w kwasy tłuszczowe, wolne aminokwasy, polisacharydy, flawonoidy i sterole. Zawierają sporo jak na grzyby białka, dlatego są świetnym zamiennikiem mięsa i idealnie sprawdzą się w diecie wegetariańskiej lub wegańskiej.

Dzięki witaminom z grupy B kania wspiera także działanie układu nerwowego, zaś zawarta w niej witamina D odpowiedzialna jest za zdrowe kości i prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Grzyb jest również bogaty w cynk, żelazo, sód, magnez, wapń, miedź oraz potas, który odpowiada za naszą pamięć.

Poza tym kania ma ogromny potencjał antyoksydacyjny, antybakteryjny, przeciwzapalny, przeciwnowotworowy. Ponadto działa również immunostymulująco i reguluje pracę układu trawiennego, w szczególności trzustki.

Nasuwa się zatem pytanie: dlaczego ludzie jej nie zbierają?

Młoda i dorosła kania.Wikimedia Commons

Jak rozpoznać kanię?

Przez niewprawnych grzybiarzy kania jest mylona ze śmiertelnie trującym muchomorem zielonawym (sromotnikowym), przede wszystkim z jego białymi (albinotycznymi) odmianami. Właśnie z tego powodu przez wielu ludzi nie jest zbierana. Odróżnienie kani od trujących grzybów nie jest jednak niemożliwe. Należy unikać tych o zielonkawym zabarwieniu i nieprzyjemnym zapachu – to cechy muchomora. Kluczowy jest właśnie aromat, kania wydziela lekko orzechowe nuty.

A jakie są inne cechy szczególne, po których możemy rozpoznać tego zdrowego grzyba? Zacznijmy od kapelusza, który jest o kształcie parasola. Ma średnicę 10–30 cm z garbkiem na środku, z popękaną i łuszczącą się skórą. Młoda kania ma jajowaty i zamknięty kapelusz, który z czasem robi się stożkowaty, niskołukowaty, by na koniec stać się płaski i rozpostarty.

U młodych grzybów kapelusz w całości jest brązowy, u starszych - białawy z dużymi, brązowymi łuskami. Brzeg kapelusza jest postrzępiony, zazwyczaj biały. Blaszki są gęste, szerokie i nie dochodzące do trzonu. Starsze grzyby mają blaszki w kolorze ochry.

Trzon jest o długości 15–40 cm i grubości do 2 cm, walcowaty i zakończony u dołu bulwą o średnicy do 4 cm. Łatwo go wyłamać. Ma ruchomy pierścień.

Inny rzadki, ale zdrowy grzyb z polskich lasów

Podobnie do kani rośnie pospolicie, ale od jesieni aż do wiosny i to w grupach. Jest uznawany za jeden z najzdrowszych okazów. Mimo to częściej go kupujemy, a nie samodzielnie zbieramy. Mowa tu o popularnym boczniaku. Jest nie tylko zdrowy, ale też bardzo smaczny.

Ten grzyb ma suchy kapelusz z błonkowatą osłoną. Kształtem przypomina muszlę ostrygi i ma średnicę od 5 do 25 cm. Blaszki są białe i zbiegają się ku trzonowi, który jest krótki oraz gładki. Jak wskazuje nazwa - rośnie na bokach drzew.

Boczniaki są źródłem białka, żelaza, kwasu foliowego, błonnika pokarmowego, cynku, potasu, fosforu, witaminy C i D oraz witamin z grupy B. Boczniaki zawierają między innymi ergotioneinę, czyli przeciwutleniacz, który pomaga walczyć z procesami przedwczesnego starzenia się

Najdroższe grzyby świata rosną w Polsce. Jak znaleźć truflePolsat NewsPolsat News