Wyjątkowy grzyb rośnie w Polsce. Zachwyca niespotykanym kolorem

Królestwo grzybów zachwyca kształtami, właściwościami, ale też kolorami, które w trakcie jesieni przyciągają uwagę. Nadleśnictwo Garwolin podzieliło się na swoim profilu na Facebooku zdjęciem grzyba o niesamowitym kolorze. Jest to parkogrzybek czerwonawy o pięknej purpurowej barwie.

article cover
Wikimedia Commons

"Gdybym spotkała go w lesie, pomyślałabym, że z pewnością jest trujący, nie wygląda przyjaźnie" - można przeczytać w komentarzach pod zdjęciem zamieszczonym przez Nadleśnictwo Garwolin.

Jednak leśnicy stwierdzili, że choć grzyb ten jest jadalny, to nie przedstawia dużej wartości kulinarnej. "Na pewno jednak jego wyjątkowe kolory pięknie zdobią teraz nasze lasy" - czytamy.

Feria barw w jednym grzybie

Parkogrzybek czerwonawy, podgrzybek czerwonawy (Hortiboletus rubellus) to gatunek grzybów z rodziny borowikowatych. Znany też jest jako podgrzybek wielobarwny.

Ma kapelusz o średnicy 3–10 cm. U młodych grzybów półkulisty, później staje się rozpostarty, w końcu płaski. Ma suchą, zamszową powierzchnię, która może pękać podczas susz. Zachwyca jego barwa - intensywnie karminowo czerwona, purpurowa, potem czerwona, a na końcu matoworóżowa.

Skórki nie da się oddzielić od miąższu, który po przekrojeniu staje się niebieski. Podobnie jest z trzonem, który naciśnięty błękitnieje. Jest to niezbyt częsty okaz w Polsce. Parkogrzybka czerwonawego należy szukać w lasach liściastych pod dębami, lipami i brzozami. Występuje od lipca do września.

Niezwykłe grzyby w polskich lasach

Mimo że kolor parkogrzybka nie zachęca do jego zjedzenia, to nie ma obaw - nie jest trujący. I nie jest to też jedyny zaskakujący grzyb występujący w Polsce.

Nie tak dawno informowaliśmy, że można poczuć się jak prawdziwy druid lub czarownica gotująca magiczny wywar. Wystarczy pójść do lasu, bowiem od połowy sierpnia zaczyna się sezon na świecące grzyby. Jest ich 70 gatunków i część z nich jest pospolitych.

Jednym z nich jest opieńka miodowa - gatunek grzybów z rodziny obrzękowcowatych (Physalacriaceae). Jest to również nazwa zbiorowa dla kompleksu drobnych gatunków (tzw. "kompleks opieńkowy" Armillaria mellea sensu lato), tworzących coś na wzór narośli składającej się z pojedynczych grzybów.

Jak nazwa wskazuje, opieńkę miodową można znaleźć na pniach drzew. Te grzyby są niepozorne. Jednak ich supermocą jest to, że świecą w ciemności. Najlepiej wypatrywać ich ok. 17:30 wśród starych, spróchniałych pni drzew.

Renaturyzacja rzek. Co to za proces?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas