Jak ocalić drzewo w Sopocie? Zaproponuj uznanie go za pomnik przyrody
Mieszkańcy Sopotu oraz goście odwiedzający miasto mogą zgłosić propozycje drzew, które ich zdaniem powinny zostać objęte szczególną ochroną i być uznane za pomnik przyrody.
Zieleń w mieście jest niezwykle istotna. Nie tylko pozytywnie wpływa na jakość powietrza, ale także zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się powierzchni oraz przyciąga zwierzęta.
Urząd Miasta Sopot zachęca zarówno mieszkańców jak i gości, aby zgłaszali propozycje drzew, które powinny ich zdaniem zostać objęte ochroną.
Pomniki przyrody w Sopocie: Mieszkańcy i przyjezdni mogą zgłaszać swoje propozycje
W Sopocie obecnie istnieją 43 pomniki przyrody. W znacznej mierze są to pomniki przyrody ożywionej (41) obejmująca pojedyncze drzewa, grupy drzew i aleje. Pozostałe 2 to pomniki przyrody nieożywionej, a dokładnie głazy narzutowe, świadkowie epoki lodowcowej.
Wśród tych wszystkich pomników przyrody 27 znajduje się na terenie miasta, a 16 na terenie lasu, w obrębie Leśnictwa Sopot - to tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz jego otuliny.
Jak zgłosić drzewo jako pomnik przyrody w Sopocie?
Jak informuje urząd: - W przypadku drzew, głównym kryterium uznania ich za pomniki przyrody jest obwód pnia, mierzony na wysokości 130 cm. Dla przykładu - obwód pnia buka, dębu, lipy, platanu nie może być mniejszy niż 300 cm.
Więcej kryteriów można staleźć w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 r. Aby zgłosić propozycję pomnika przyrody należy wypełnić wniosek na stronie internetowej UM Sopotu. W razie pytań, można zgłosić się do Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Sopotu.
To ciekawa propozycja, pozwalająca mieszkańcom wziąć aktywny udział w ochronie przyrody na terenie miasta.
Co to jest pomnik przyrody?
Pomnik przyrody to jedna z form ochrony przyrody w Polsce, która zapisana jest w Ustawie o ochronie przyrody.
W bardziej przystępny sposób tę formę definiuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska: ― Pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów. Są to na przykład okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie. Na terenach niezabudowanych, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla ludzi lub mienia, drzewa stanowiące pomniki przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu. Pomniki przyrody powoływane są w drodze uchwały rady gminy.
W Polsce istnieją łącznie 31 404 pomniki przyrody.
Jakie są formy ochrony przyrody w Polsce?
Najwyższą formą ochrony jest park narodowy, ale tak naprawdę każda z form spełnia swoją istotną rolę w systemie ochrony przyrody. Ustawa o ochronie przyrody wyróżnia następujące formy ochrony przyrody (w nawiasie liczba obiektów):
- parki narodowe (23),
- rezerwaty przyrody (1499),
- parki krajobrazowe (124),
- obszary chronionego krajobrazu (407),
- obszary Natura 2000 (145 obszary specjalnej ochrony ptaków, 849 specjalne obszary ochrony siedlisk),
- pomniki przyrody (31404),
- stanowiska dokumentacyjne (178),
- użytki ekologiczne (7654),
- zespoły przyrodniczo-krajobrazowe (263),
- ochrona gatunkowa roślin, zwierząt i grzybów (715 gatunków roślin 322 gatunków grzybów 801 gatunków zwierząt)