Inwazja błękitnych galaretek. Ich obecność może zwiastować problemy

Błękitne stworzenia przypominające meduzy wypłynęły znowu na kalifornijskie brzegi. Niebieskie galaretki żyją w koloniach i mogą pojawiać się na plażach coraz częściej.

Velella velella pojawiła się na plażach w Point Reyes National Seashore
Velella velella pojawiła się na plażach w Point Reyes National Seashore /FacebookGetty Images
Velella i jej zdobyczAuscape/Universal Images GroupGetty Images

Velella velella nie są niebezpieczne dla człowieka, ale mogą lekko "użądlić". Ich obecność może z kolei zwiastować radykalne zmiany w środowisku.

Tysiące żeglarzy

Każdego roku organizmy Velella velella wypływają na brzegi oceanów i pokrywają mniejsze lub znaczne obszary plaż. Na to, gdzie się znajdą, wpływa wiatr, który może przenosić galaretowate stworzenia np. w kierunku brzegu. Kiedy polipy utkną na plaży, mogą się po prostu rozpaść i umrzeć. Co ciekawe stwierdzenie ich śmierci nie jest jednoznaczne, ponieważ stworzenia te nie mają mózgu, ani złożonego układu nerwowego.

Tysiące małych polipów wylądowało niedawno na kalifornijskim wybrzeżu. Według National Coast Point Reyes "galaretki" często wypływają na brzeg wiosną oraz wczesnym latem ze względu na silnie wiejący wiatr. Kalifornię nawiedziły ostatnio silne wichury i burze. Naukowcy zwracają uwagę na pokryte niebieską galaretką plaże, ale mówią nie tylko o wyjątkowym widoku, ale dodatkowym aspekcie związanym z ich obecnością - zmianami klimatycznymi. 

Klimat

Istnieją dowody na to, że obecność Velelli jest związana ze zmianami klimatycznymi oraz zjawiskiem zwanym El Niño polegającym na utrzymywaniu się wyższej niż przeciętnie temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej. Stopniowe ogrzanie wody w oceanach powoduje zmianę wzorców pogodowych na całym świecie. Modele komputerowe wskazują, że światowy klimat może zmienić się pod koniec 2023 r. właśnie przez El Niño.

W 2014 i 2015 r. na kalifornijskich plażach pojawiły się miliardy niebieskich parzydełkowców - informuje Business Insider. Niektórzy eksperci twierdzą, że ze liczba stworzeń na plażach może się stopniowo zwiększać z powodu zmian klimatu, ponieważ wody, w których żyją, stają się coraz cieplejsze.

Velella velella ("kuzyn" meduzy) żyje w ciepłych wodach we wszystkich oceanach świata. Stworzenia te żyją na i pod wodą - część ciała przypominająca półprzezroczysty żagiel znajduje się nad wodą, a polipy zwisają pod jej powierzchnią. Takie organizmy zwane są neustonami i zalicza się do nich także larwy komarów, bakterie i wiele jednokomórkowych pierwotniaków, a także glony. Niebieskie parzydełkowce żyją w koloniach i żywią się zooplanktonem i małymi zwierzętami morskimi, należą zarazem do grupy Cnidaria, która obejmuje też meduzy i koralowce

Recykling materiałów budowlanych. Atrium International przykładem ekologicznej rozbiórki Stowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas