Gody żmij. Zwycięzca może być tylko jeden

Polecamy

Gody żmij to niezwykłe zjawisko. Zwycięzca potyczki zyskuje towarzystwo samicy. Czy łatwo znaleźć takich wojowników w polskich górach? Teresa Gut z Programu Czysta Polska Polsat News pyta o to specjalistę z Babiogórskiego Parku Narodowego.

article cover
East News
Żmije rozpoczęły sezon godowy. Jadowite węże można spotkać w polskich lasachPolsat News

W maju odbywa się okres godowy żmij zygzakowatych. Można je przez to spotkać częściej w lasach. Żmija budzi powszechny strach. Jest bowiem jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce.

Choć lepiej nie wchodzić jej w drogę, to trzeba przyznać, że węże te są wyjątkowo fotogeniczne. Ostatnio dwa samce dały się sfotografować m.in. pod Babią Górą - walczyły o względy samicy. W trakcie takiej walki samce walczą o samice. Oplatają się o siebie, przygniatają się, a tylko jeden z nich wygrywa pojedynek.

Gody węży. Bezkrwawe, choć decydujące

Czy łatwo zauważyć żmiję w górach? Tomasz Pasierbek z Babiogórskiego Parku Narodowego mówi, że żmiję zygzakowatą można spotkać tuż przy szlakach, zarówno w górnych, jak i dolnych partiach parku. O spotkaniach ze żmiją na szlaku donoszą turyści, ale rzadko kiedy dochodzi do wypadków i bliższego kontaktu z wężem.

"Żmija nie jest gatunkiem trudnym do zobaczenia, ponieważ potrzebuje ogrzać swoje ciało i wygrzewa się na kamieniach" - mówi Pasierbek w Programie Czysta Polska Polsat News.

Żmije właśnie przystąpiły do godów i może zdarzyć się, że będąc w górach, zobaczymy walkę samców. "Walki samców są bezkrwawe. Przegrany zostaje przyciśnięty do ziemi i potem odpełza. Wygrany cieszy się towarzystwem partnerki" - mówi Tomasz Pasierbek.

Jak wygląda żmija zygzakowata?

Choć żmije są fascynujące, spacerując po Babiogórskim Parku Narodowym i innych mocno nasłonecznionych obszarach górskich, należy zachować ostrożność. Żmija zygzakowata może ukąsić, ale tylko wtedy, gdy poczuje się zagrożona lub na nią nadepniemy.

Żmija zygzakowata to gatunek jadowitego węża z rodziny żmijowatych (Viperidae). Ma zmienne ubarwienie, które może obejmować odcienie brązu, szarości, czerwieni i żółci. Na grzbiecie posiada charakterystyczny wzór w kształcie zygzaków. Dorosłe osobniki osiągają zwykle długość do 80, maksymalnie 90 cm długości.

Węże można spotkać również w innych pasmach górskich w Polsce: Tatrach, czy Bieszczadach.

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas