Reklama

Drzewo Roku 2022. Wygrał dąb Fabrykant z Łodzi

Dąb Fabrykant z Łodzi zwyciężył w konkursie na Drzewo Roku 2022 organizowanym przez Klub Gaja. Dzięki temu w lutym 2023 r. będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku.

Głosowanie internautów na Drzewo Roku 2022 trwało przez cały czerwiec. O tytuł walczyło 16 drzew z całej Polski, które znalazły się w finale konkursu Klubu Gaja. Ostatecznie zwyciężył 180-letni dąb Fabrykant z Łodzi, który uzyskał 5559 głosów internautów.

Drzewo Roku 2022

Drugie miejsce zajęła Strażniczka Miłosnej Historii z Bieńkowic w województwie małopolskim (4538 głosów), a trzecie - Lipa prof. Szafera z Broniszewa w województwie podkarpackim (1393 głosów).

Laureata tytułu Drzewo Roku 2022 do konkursu zgłosił Przemysław Bartos - bloger przyrodniczy. - Jestem niezwykle szczęśliwy, że Fabrykant zdobył tytuł Drzewa Roku 2022. Pokazuje to, że szacunek i podziw dla przyrody nie mają granic - powiedział Przemysław Bartos.

Reklama

Dąb Fabrykant z Łodzi. Co o nim wiemy?

Fabrykant to dąb szypułkowy. Ma 180 lat, mierzy 22,5 metra i ma obwód 458 centymetrów. Jest pomnikiem przyrody.

Dąb, nazywany również Jagoszem, rośnie w łódzkim parku im. ks. bp. Michała Klepacza. Jest to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce i wizytówka Łodzi. Podwójne nazewnictwo drzewa odnosi się do przemysłowej historii Łodzi, a także ma upamiętniać wybitnego animatora kultury łódzkiej - Mieczysława Jagoszewskiego.

Dąb przyciąga odwiedzających z kilku powodów. Przede wszystkim zachwyca jego unikatowa budowa. Jeden z konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów. Ten poziomy konar powoduje, że szerokość korony Fabrykanta osiągnęła imponującą wartość ponad 33 metrów. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dąb | fabrykant | Łódź | Drzewo Roku | Drzewo Roku 2022 | drzewa | turystyka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy