Dąb Dunin z Polski wybrany Europejskim Drzewem Roku 2022

Dąb Dunin z Polski został zwycięzcą konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2022. W finale pokonał między innymi innego przedstawiciela tego gatunku - dąb z Lasu Bankietowego w Conxo w Hiszpanii - zyskując prawie 180 tys. głosów internautów. Z rywalizacji przed ogłoszeniem wyników usunięto reprezentanta Rosji.

Dąb Dunin z Polski zwyciężył w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2022. Pokonał m.in dęby z Hiszpanii i Portugalii
Dąb Dunin z Polski zwyciężył w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2022. Pokonał m.in dęby z Hiszpanii i PortugaliiAgencja WschódAgencja FORUM

Okaz z Polski to 400-letni dąb szypułkowy rosnący na skraju Puszczy Białowieskiej. Drzewo jest jednym z najbardziej znanych punktów przyrodniczych w tych okolicach. Dąb stoi w gminie Przybudki w województwie podlaskim. - To nasza wizytówka - mówi jeden z mieszkańców Przybudek. Dąb Dunin był też inspiracją dla wielu artystów. Znalazł się m.in. na okładce płyty "Scenariusz" zespołu Hoyraky.

Dąb Dunin od wieków otaczany jest szczególnym szacunkiem i podziwem przez miejscową ludność, ale także rzesze turystów odwiedzających ten region Polski, nazywany często Europejską Krainą Żubra. Jest inspiracją dla wielu artystów. Zachwyca o każdej porze roku - w okresie pełnej wegetacji, ale także wtedy, gdy prezentuje swoje bezlistne, tajemniczo powyginane konary.
informują organizatorzy
Dąb Dunin to 400-letni dąb szypułkowy rosnący na skraju Puszczy Białowieskiej
Dąb Dunin to 400-letni dąb szypułkowy rosnący na skraju Puszczy BiałowieskiejTOMASZ MATUSZKIEWICZ / SUPER EXP/AGENCJA SE/East NewsEast News

Europejskie Drzewo Roku 2022 - wygrał Dąb Dunin z Polski

Wyjątkowy dąb szypułkowy z Podlasia ma około 400 lat i zdobył w 2021 roku tytuł polskiego drzewa roku. Otrzymał wówczas ponad 7,3 tys. głosów internautów. Pod koniec lutego informowaliśmy, że może zdobyć także tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2022.

W konkursie na europejskie drzewo roku głosowało już zdecydowanie więcej internautów i internautek. Ostatnia, najbardziej zacięta walka toczyła się między dębami z Polski i Hiszpanii. Dąb Dunin w konkursie zdobył niemal 180 tys. głosów. Na drugim miejscu był dąb z Lasu Bankietowego w Conxo w Hiszpanii, na którego zagłosowało 168 tys. osób. Trzecie miejsce to również dąb, ale z Portugalii.

Ostateczne wyniki podium w rywalizacji na Europejskie Drzewo Roku 2022 prezentują się następująco:

  1. Dąb Dunin z Polski.
  2. Dąb z Lasu Bankietowego w Conxo w Hiszpanii.
  3. Wielki dąb korkowy z Portugalii.

Dąb z Rosji został usunięty przez agresję kraju na Ukrainę

Na początku marca, gdy trwała ostatnia faza konkursu, jego organizatorzy poinformowali o tym, że zmuszeni byli usunąć z rywalizacji jednego z kandydatów. Chodziło o dąb Turgieniewa z Rosji. - My, organizatorzy Europejskiego Drzewa Roku jesteśmy zbulwersowani agresją Federacji Rosyjskiej, która dokonała militarnej inwazji na sąsiednią Ukrainę - argumentowali swoją decyzję.

Organizatorzy konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2022 podali, że w związku z agresją Rosji na Ukrainę dołączają do aktywności, które mają na celu izolację Rosji na arenie międzynarodowej. Podjęto decyzję, aby ze skutkiem natychmiastowym wyłączyć Rosję z rywalizacji w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2022.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas