5 roślin, które skutecznie odstraszają komary w ogrodzie

Aktualizacja

Rośliny odstraszające komary stanowią naturalną alternatywę dla sztucznych repelentów stosowanych, żeby uniknąć ukąszeń owadów. Nie tylko pomagają pozbyć się komarów z terenu wokół domu, ale zachwycają również wyglądem i przyjemnym zapachem. Oto pięć gatunków roślin, które odstraszą komary w ogrodzie.

Rośliny odstraszające komary w ogrodzie są naszymi sprzymierzeńcami w walce z insektami, które latem chętnie nas kąsają
Rośliny odstraszające komary w ogrodzie są naszymi sprzymierzeńcami w walce z insektami, które latem chętnie nas kąsają123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

  • Jak pozbyć się komarów z ogrodu? To pytanie zadajemy sobie zwłaszcza latem, gdy natrętne owady kąsają nas niemiłosiernie, wydając przy tym niezwykle irytujące dźwięki.
  • Insekty mogą odebrać nam całą przyjemność z wypoczynku na działce czy w ogrodzie. Na szczęście istnieje łatwy sposób, żeby się ich pozbyć. W tym celu wystarczy posadzić rośliny, które odstraszają komary. 

Rośliny, które odstraszają komary. Kocimiętka

Kocimiętka jest bujną byliną o fioletowych lub niebieskich kwiatach i szarozielonych liściach, która najczęściej osiąga od 30 do 50 cm wysokości. Kwitnie od maja do września, wabiąc swoim zapachem domowe pupile. Koty uwielbiają jej woń, jednak nie trzeba się tego obawiać, ponieważ jest dla nich całkowicie nieszkodliwa.

Kocimiętka to przykład rośliny, która odstrasza owady i zachwyca fioletowymi kwiatami
Kocimiętka to przykład rośliny, która odstrasza owady i zachwyca fioletowymi kwiatami 123RF/PICSEL

Kocimiętkę warto posadzić w swoim ogrodzie, ponieważ stanowi ona przykład rośliny, która odstrasza komary, meszki i kleszcze swoim aromatem. Decydując się na jej uprawę, trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu jej słonecznego stanowiska i regularnym podcinaniu pędów.

Kocimiętka to roślina na komary, która szybko rośnie, dobrze znosi suszę, a w dodatku świetnie komponuje się na rabatach z innymi roślinami, m.in. z lawendą wąskolistną.

Rośliny, które odstraszają komary. Lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna jest jedną z najpopularniejszych roślin odstraszających komary i mole. Jej słodki zapach kusi, ale decydując się na zakup sadzonek, warto wziąć pod uwagę fakt, że zachwycają się nim nie tylko ludzie. Lawenda wabi piękne motyle, ale także osy, trzmiele i pszczoły.

Lawenda ma rewelacyjny kojący zapach, który skutecznie odstrasza komary
Lawenda ma rewelacyjny kojący zapach, który skutecznie odstrasza komary123RF/PICSEL

Jeżeli jednak powyższa wzmianka nas nie zniechęca, lawenda może być rewelacyjną rośliną, która odstrasza komary w ogrodzie. Jej fioletowo-niebieskie kwiaty cieszą oko od czerwca do końca września. Liście mają natomiast lekko szare zabarwienie i nie opadają na zimę.

Krzewinka dorasta do 1,5 wysokości i najlepiej sadzić ją co 30-40 cm, w słonecznym miejscu, na dobrze zdrenowanym podłożu z dużą zawartością wapnia. Trzeba pamiętać, że lawenda nie lubi podmokłych terenów. Aby roślina na komary kwitła gęsto, warto skrócić ją o połowę w pierwszym roku wzrostu.

Rośliny, które odstraszają komary. Bazylia pospolita

Chociaż bazylia jest nam znana przede wszystkim jako aromatyczna przyprawa. Okazuje się jednak, że może być ona także przykładem rośliny, która odstrasza komary w ogrodzie, z uwagi na olejki, które zawiera w swoich gęstych, jajowatych liściach.

Bazylia to roślina na komary, która świetnie sprawdzi się również w kuchni
Bazylia to roślina na komary, która świetnie sprawdzi się również w kuchni123RF/PICSEL

Bazylia jest jednoroczną rośliną, która osiąga od 30 do 50 centymetrów wysokości. Warto posadzić ją na słonecznym stanowisku, w żyznej i przepuszczalnej glebie. Pielęgnacja bazylii polega przede wszystkim na spulchnianiu ziemi i usuwaniu chwastów oraz regularnym nawadnianiu.

Rośliny, które odstraszają komary. Mięta pieprzowa

Miętę pieprzową, podobnie zresztą jak bazylię, można posadzić zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce. Tę zielną roślinę wyróżnia przyjemny, aromatyczny zapach, który jednak skutecznie odstrasza komary i meszki. 

Miętę pieprzową warto posadzić w donicy albo bezpośrednio w gruncie. Zapach rośliny skutecznie odstrasza komary
Miętę pieprzową warto posadzić w donicy albo bezpośrednio w gruncie. Zapach rośliny skutecznie odstrasza komary123RF/PICSEL

Mięta jest wieloletnią rośliną o zielonych, eliptycznych liściach i delikatnych fioletowo-różowych kwiatach, pojawiających się na szczytach jej pędów w lipcu i sierpniu. Osiąga od 30 do 40 cm wysokości i nie wykazuje większych problemów przy uprawie.

Musimy jedynie zapewnić jej słoneczne lub półcieniste stanowisko i wilgotne, żyzne podłoże, a wtedy ta odstraszająca komary roślina odwdzięczy się nam z nawiązką. Zwłaszcza jeżeli będziemy regularnie ją opielać. 

Rośliny, które odstraszają komary. Bodziszek korzeniasty

Bodziszek korzeniasty to roślina odstraszająca komary i meszki intensywnym zapachem, który uwalnia się w wyniku poruszania przez wiatr. Dzięki swoim różowofioletowym kwiatom i wyjątkowym, pierzastosiecznym liściom bodziszek może stanowić prawdziwą ozdobę każdego ogrodu.

Jego uprawa i pielęgnacja nie są problematyczne. Bodziszek wyrośnie nawet przy niedoborze słońca i suszy. Jego kępy osiągają zazwyczaj do 40 cm wysokości. Po zakończeniu kwitnienia warto jedynie podciąć pędy rośliny, a być może zakwitnie ona ponownie w drugiej połowie lata.

Rośliny odstraszające komary. W ogrodzie posadź również te gatunki

Przykładów roślin, które odstraszają komary w ogrodzie, jest naprawdę sporo, więc podajemy jeszcze inne, kwiaty, zioła i krzewy, od których owady wolą trzymać się z daleka. Te gatunki również sprawdzą się w walce z insektami:

  • Rozmaryn
  • Melisa
  • Tymianek
  • Żeniszek
  • Koper włoski
  • Komarzyca 
  • Aksamitka 
  • Surmia

Czytaj również: 

Zobacz także:  

Moda na recykling - ZgierzBee Music
NesoBus - premiera polskiego autobusu wodorowegoPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas