Dziwne nawyki kotów. Co robią, gdy nikt nie patrzy?

Tomasz Kromp

Koty to ulubione zwierzęta domowe wielu Polek i Polaków. Okazuje się, że owe pupile mają swoje dziwne zwyczaje, którymi zaskakują swoich właścicieli. Dlaczego koty uwielbiają kartony, po co czasem wyciągają język na wierzch i z jakiego powodu niektóre osobniki panicznie boją się ogórków? Odpowiadamy.

Co oznaczają nietypowe zachowania kotów?
Co oznaczają nietypowe zachowania kotów?katarinagondova123RF/PICSEL

Dziwne zwyczaje kotów. Dlaczego nasi puszyści przyjaciele kochają kartony?

Zapewne wielu właścicieli kotów było świadkami sytuacji, gdy ich pupil zamiast nowiutkim drapakiem lub legowiskiem był bardziej zainteresowany kartonem, w który dany produkt był zapakowany. Co sprawia, że nasi puszyści milusińscy preferują tego rodzaju tekturowe skrytki?

Przede wszystkim – kartony zapewniają kotom poczucie bezpieczeństwa. Chowając się w nich, są osłonięte ze wszystkich stron. Ich faktura jest idealna do gryzienia bądź ostrzenia kocich pazurków. Dodatkowo, wnętrze kartonu dość dobrze utrzymuje stałą temperaturę – koty uwielbiają ucinać sobie drzemki w ciepłym środowisku. Co więcej, pudełko, które służyło za opakowanie przesyłki, może zawierać intrygujące dla zwierzęcia zapachy.

Kot wyciąga język na wierzch. Co to oznacza?

Czasami możemy dostrzec naszego puszystego pupila z wyciągniętym na wierzch językiem. Przyczyn takiego zachowania może być kilka. Okazuje się, że nie zawsze jest to dobry sygnał – czasem może być to oznaka tego, że coś jest nie tak.

Często zdarza się, że kot wystawia lekko język w trakcie głębokiego snu. Wówczas jest to oznaka rozluźnienia zwierzęcia. Inną sytuacją, w której pupil wyciąga język, jest badanie otoczenia. Wynika to z faktu, że na podniebieniu kota usytuowany jest specjalny narząd (narząd Jacobsona) umożliwiający analizowanie poszczególnych zapachów.

Należy zaznaczyć, że wyciągnięty przez kota język nie zawsze jest dobrym sygnałem. Jeżeli takiemu zachowaniu towarzyszy charakterystyczne dyszenie (podobne do dyszenia psa) to wtedy oznacza to, że zwierzę odczuwa silny stres. Możemy zaobserwować to między innymi w trakcie jazdy samochodem z pupilem lub podczas wizyty u weterynarza. Wyciągnięty na zewnątrz język może także oznaczać utknięcie ciała obcego w pyszczku (na przykład kawałka karmy) lub zbyt wysoką temperaturę otoczenia. Warto zwracać uwagę na tego rodzaju zachowanie kota i w porę reagować.

Dlaczego niektóre koty boją się ogórków? Przyczyna jest zaskakująca

W internecie można zobaczyć mnóstwo nagrań przedstawiających koty, które z przerażeniem odskakują od ogórka położonego tuż za nimi. Dlaczego pupile boją się tych warzyw? Okazuje się, że chodzi tutaj o dwie kwestie – nagłe pojawienie się niezidentyfikowanego obiektu oraz jego kształt, który mruczkom przywodzi na myśl niebezpieczne stworzenie, takie jak wąż czy gad.

Pomimo tego, że nagłe odskoczenie kota od ogórka może wywołać uśmiech na twarzy, to jednak lepiej nie straszyć pupila. Narażenie zwierzęcia na niepotrzebny stres jest mocno niewskazane. Co więcej – w niektórych przypadkach kot może zacząć się bać również nas, kojarząc właściciela z tym, co wywołuje u niego strach.

Lunch dla koczkodanaPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?