Szpaki śpiewają jak na wiosnę. Co jest przyczyną radosnych pieśni?

Szpaki w Polsce dziwnie się zachowują - zauważają ornitolodzy. Ptaki zwariowały? Mamy jesień, a one śpiewają głośno przy budkach lęgowych. O co chodzi?

Szpaki w Polsce dziwnie się zachowują - zauważają ornitolodzy
Szpaki w Polsce dziwnie się zachowują - zauważają ornitolodzyAdrian ŚlazokEast News
Szpaki w Polsce dziwnie się zachowują. Zwariowały?Polsat NewsPolsat News

Jesień nie musi być melancholijna, bowiem można w niej usłyszeć radosne ptasie nuty. "Spóźnione" śpiewy symbolizujące procesy godowe szpaka i innych polskich ptaków to nic innego jak jesienne toki pozorne, których nazwa jest może nieco pogardliwa, wyglądają identycznie jak wiosenne ptasie gody.

Toki jesienne u ptaków

Szpaki odbywają gody w maju i czerwcu, ale proces ten może zachodzić również w październiku. Dla takich jesiennych "spóźnionych" godów zarezerwowana jest dedykowana nazwa - toki pozorne lub właśnie jesiennie. W maju mamy do czynienia z tokami wiosennymi.

Toki to szczególne zachowanie widoczne u samców licznych gatunków ptaków w okresie godowym. Takie gody odbywają się gromadnie (np. u cietrzewi i batalionów) lub pojedynczo (np. u bażantów).

Prof. Maciej Luniak tłumaczy, że szpaki machają skrzydłami, śpiewają i przekazują już teraz informację innym samcom o tym, że "rezerwują" dane miejsce lęgowe i wrócą tu niebawem.

Samce wydają podczas toków często charakterystyczne dźwięki zwane pieśnią lub grą.

Jarząbek na drzewieScience SourceEast News

Wróble też teraz tokują

Jarząbki, wróble domowe i mazurki również przechodzą przez jesienny proces godowy. Także te i inne gatunki mają w sezonie dwa szczyty aktywności związane z głoszeniem zajętych terytoriów - toki wiosenne i toki jesienne. Do takich ptaków należy cietrzew, którego liczebność drastycznie spadała w Polsce. Dramatyczny spadek liczebności tych ptaków i dezorganizację tokowisk przypisywano kiedyś polowaniom.

O ile szpaka usłyszeć i zobaczyć jest w miarę łatwo, to możemy mieć problem z dostrzeżeniem jarząbka. To najmniejszy europejski kurak leśny o krępej sylwetce i krótkich nogach. Te ptaki również jesienią odstraszają konkurentów i zwołują rodzinę jarząbkową, aby wspólnie żerować na pożywieniu. Jarząbka można poznać po charakterystycznym świszczącym dźwięku.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas