Pięknie ubarwiony słowik. Jest właśnie nad polskimi bagnami
Niebieska pierś i melodyjny śpiew. Oto podróżniczek w całej okazałości. O wyjątkowym ptaku z bagien opowiada reporter "Czystej Polski" Marcin Szumowski.

Jest jednym z naszych najpiękniej ubarwionych ptaków. Wyróżnia go charakterystyczna błękitna pierś ozdobiona białą plamką. Podróżniczka najłatwiej zobaczyć gdy wyśpiewuje pieśń godową. To gatunek, który wraz z zagrożoną wyginięciem wodniczką, jest bardzo charakterystyczny dla biebrzańskich bagien. Ostatnie pożary oraz wyjątkowo ciężka susza mogą znacznie wpłynąć na ich liczebność.

Samotnik znad rzek
Luscinia svecica jest liczny w dolinach dużych rzek: Biebrzy, Narwi, Bugu, Noteci, Warty, dolnej Odry, oraz na Lubelszczyźnie, także nad niektórymi jeziorami Warmii i Mazur i na innych rozproszonych stanowiskach, najrzadszy na południowym zachodzie kraju. W Tatrach i Karkonoszach bardzo nielicznie gniazduje inny podgatunek.
Ten pięknie ubarwiony słowik występuje w dolinach dużych rzek: Biebrzy, Narwi, Bugu, Noteci, Warty, dolnej Odry, oraz na Lubelszczyźnie. Występuje nad niektórymi jeziorami Warmii i Mazur. Rzadko można go spotkać na południowym zachodzie kraju, podobnie w Tatrach i Karkonoszach.

Poza okresem godowym ptak prowadzi bardzo skryty tryb życia, choć nazwa gatunkowa może wskazywać inaczej.
Fotograf przyrody Łukasz Łukasik wyjaśnia, skąd się wzięła. "Uważano, że trasę od Europy do Afryki jest w stanie pokonać w ciągu jednej nocy. A to właśnie dlatego, że trudno było go po drodze zaobserwować" - mówi obserwator.
Nad Biebrzą nie zawsze jest bezpiecznie
Podróżniczek jest bardzo charakterystycznym ptakiem dla doliny Biebrzy. W tym rejonie występuje obecnie susza, która według ornitologów dotknie również tutejszą populację tych ptaków.
Ornitolog Łukasz Mucha mówi, że sezon dla podróżniczka może być trudny, ponieważ poziom wody radykalnie się zmniejszył.
Jej brak wpływa nie tylko na podróżniczka, ale i inne ptaki: kszyki, rycyki, krwawodzioby, rycki i inne.
Ze środowiskiem wodnym związane jest również wodniczka. Prawdopodobnie i dla niej to będzie to słaby sezon.
Susza sprzyja poza tym pożarom, a tych było od początku roku nad Biebrzą już kilka.